ISW pisze, że nagrania geolokacyjne wskazują, że żołnierze ukraińscy przesunęli się do linii drzew między miejscowościami Robotyne i Werbowe, ok. 6 km na południowy wschód od Robotynego.

Pomoc z Zachodu

Reklama

Instytut podał też, powołując się na przedstawiciela wschodniej grupy wojsk ukraińskich, że wojsko ukraińskie szykuje się do działań ofensywnych na jesieni i zimą tego roku. ISW pisze, że potwierdza to jego prognozy, iż pogoda nie przeszkodzi żadnej ze stron konfliktu w prowadzeniu działań ofensywnych zimą 2023-24 roku, o ile będą odpowiednio zaopatrzone, a tempo ukraińskiej ofensywy w znacznej mierze zależy od dostaw broni i amunicji z Zachodu.

Przegrupowanie Rosjan

ISW podkreśla również, że siły rosyjskie najprawdopodobniej przeprowadziły rotacje pułków na południe od Orichiwa, przemieszczając znaczną część 42. dywizji strzelców zmotoryzowanych oraz dwóch dywizji powietrznodesantowych, co dowodzi, że są zdolne do utrzymywania obrony na kluczowym odcinku frontu.

Instytut pisze – powołując się na zdjęcia satelitarne opublikowane przez ukraińskiego oficera rezerwy – że jest możliwe, iż siły rosyjskie powiększają infrastrukturę szkolenia wojskowego na okupowanym wschodzie Ukrainy, by zwiększyć zdolność szkoleniową i mobilizacyjną wojsk rosyjskich.

mw/ sp/