Reguła może obowiązywać od soboty, jeśli wskaźnik infekcji będzie nadal wzrastał. Wygaśnie, jeśli częstotliwość występowania zakażeń spadnie poniżej 200 przez siedem dni. Zostało to ogłoszone we wtorek przez senatora ds. finansów Matthiasa Kollatza po posiedzeniu Senatu - informuje dziennik "Tagesspiegel".

Każdy, kto zlekceważy zasadę 15 km, musi się liczyć z grzywną. Berlińska policja będzie przeprowadzać wyrywkowe kontrole.

Celem rozporządzenia jest zmniejszenie liczby podróżnych, ponieważ "każda podróż prowadzi do większej liczby kontaktów" - oświadczył Kollatz.

Jeśli reguła wejdzie w życie, zabronione będzie m.in uprawianie sportu, prywatne spotkania oraz zakupy poza zasięgiem 15 km od granic miasta. Również podróże lotnicze na urlop będą zakazane. Wyjątki mogą mieć zastosowanie m.in. do podróży służbowych.

Reklama

Brandenburgia wprowadziła już podobne zasady w zeszły piątek.

Od początku pandemii w Berlinie stwierdzono 107 233 zakażenia koronawirusem; w ciągu ostatniej doby zakaziło się 1036 osób. W szpitalach przebywa 1586 osób chorych na Covid-19, z czego 426 jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii, a 332 chorych podłączonych jest do respiratorów. Zmarło 1591 zakażonych osób.

>>> Polecamy: Niemieckie MZ zapowiedziało utrzymanie rygorystycznych zasad przy wjeździe do kraju do końca marca