Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że na przełomie maja i czerwca nastąpi pierwsze szerokie odmrożenie gospodarki i życia społecznego w Polsce. Dzięki dostawom większej liczby szczepionek, na które każdy będzie mógł się zapisywać od 10 maja, najpóźniej do sierpnia ma być zaszczepiony każdy chętny. Premier wskazywał na przykład Wielkiej Brytanii, która po wprowadzeniu szerokiej akcji szczepień 1,5 miesiąca wcześniej niż inne państwa, dziś wyprzedza je również w zakresie luzowania obostrzeń.
Na Wyspach po ubiegłotygodniowym otwarciu salonów fryzjerskich, siłowni i restauracji na świeżym powietrzu na maj planowane są kolejne luzowania. Obecnie naukowcy i służby sanitarne w ramach pilotażowych programów badają, jak otwieranie kolejnych sektorów wpływa na sytuację pandemiczną. W minioną niedzielę, po raz pierwszy od marca ubiegłego roku kibice mogli przyjść na mecz. Półfinał Pucharu Anglii na mogącym pomieścić 90 tys. osób Wembley obejrzało 4 tys. widzów. Luzowanie będzie postępować – na majowym finale liczba wpuszczonych na obiekt fanów ma zwiększyć się do 21 tys.
Pod koniec kwietnia w Liverpoolu ma odbyć się kontrolowana impreza w jednym z klubów, a na początku maja koncert pod gołym niebem na ok. 5 tys. osób.
Treść całego artykułu można przeczytać we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej oraz w eDGP.