W czwartek minister finansów Magdalena Rzeczkowska spotkała się z komisarz UE ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych Mairead McGuinness. Jednym z tematów były sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję.

„Z zadowoleniem usłyszałam, że 11 pakiet sankcji został uzgodniony. Bardzo ważna jest także kwestia omijania sankcji, rozmawialiśmy także o tym, jak temat nieprzestrzegania sankcji uszczelnić” – powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej Magdalena Rzeczkowska.

Jak zauważyła w czwartek Mairead McGuinness, do jej obowiązków należy zadbanie, aby sankcje były przestrzegane. „W 11 pakiecie sankcji skupiamy się właśnie na omijaniu sankcji” – powiedziała komisarz UE.

Przyszłość rynków kapitałowych

Reklama

Minister finansów poinformowała także, że wśród tematów spotkania z komisarz UE były kwestie przyszłości rynków i przyszłości unii rynków kapitałowych. Stwierdziła, że Polsce należy na rozwój potencjału poszczególnych rynków lokalnych, ale ważna jest także możliwość wykorzystania siły jednolitego rynku.

„Europa potrzebuje kapitału, przed nami wyzwania dotyczące transformacji energetycznej i digitalizacji, więc potrzebujemy rozwiązań, które doprowadzą do zwiększenia zaangażowania kapitału prywatnego” – stwierdziła Magdalena Rzeczkowska.

Podkreśliła także rolę zielonego kapitału oraz fakt, że Polska w ramach realizacji Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego pracuje nad rozwojem platformy zrównoważonych finansów.

„Mamy mnóstwo potrzeb kapitałowych, nasze przedsiębiorstwa się zmieniają i potrzebujemy rynków kapitałowych, aby sfinansować te zmiany. W Europie polegamy głównie na kredycie, ale w równej mierze potrzebujemy finansowania w ramach rynków kapitałowych” – stwierdziła komisarz McGuinness. (PAP)

autor: Marek Siudaj