Sullivan wypowiedział się w ten sposób w wywiadzie udzielonym stacji CBS News, odpowiadając na pytanie o nadchodzące spotkanie Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco.

Biden jest „zdeterminowany, by przywrócono komunikację wojsko-wojsko” z Chinami, ponieważ „sądzi, że komunikacja pomiędzy wojskami jest potrzebna, by odpowiedzialnie zarządzać rywalizacją i zapewnić, że nie przerodzi się ona w konflikt” – powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Spotkanie Bidena z Xi, które według zapowiedzi ma się odbyć w środę, będzie pierwszą rozmową obu przywódców twarzą w twarz od listopada ubiegłego roku. Od tamtej pory stosunki pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata stały się jeszcze bardziej napięte, m.in. w wyniku wprowadzonej przez USA kontroli eksportu do Chin zaawansowanych technologii produkcji półprzewodników.

Oba kraje spierają się o szeroki wachlarz spraw - od kwestii handlowych i technologicznych, przez prawa człowieka i sytuację mniejszości etnicznych w Chinach, autonomię Hongkongu i status Tajwanu, po roszczenia terytorialne ChRL na okolicznych morzach i jej bliskie relacje z atakującą Ukrainę Rosją.

Reklama

anb/ mal/