Trójstronne rozmowy miały miejsce w czasie wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Seulu, gdzie spotkał się z ministrem obrony Korei Płd. Szin Won Sikiem. Ich japoński odpowiednik Minoru Kihara wziął udział w spotkaniu poprzez łącze wideo.

„Ministrowie trzech państw uznali, że prace nad mechanizmem dzielenia się danymi w czasie rzeczywistym, który ma na celu poprawę zdolności każdego z tych krajów do wykrywania i oceny pocisków Korei Północnej, są obecnie na ostatnim etapie. Uzgodnili, że mechanizm zostanie oficjalnie uruchomiony w grudniu” – ogłosił resort obrony w Seulu.

Rakiety balistyczne Pjongjangu

Reklama

Pentagon poinformował w komunikacie, że ministrowie dokonali oceny „rosnących zagrożeń jądrowych i rakietowych z Korei Północnej” – przekazała agencja Reutera.

Szefowie resortów obrony USA, Korei Płd. i Japonii uzgodnili również, że do końca roku nakreślą plany prowadzenia trójstronnych ćwiczeń wojskowych „bardziej systematycznie i efektywniej” od stycznia, a także dalszego poszerzania takich manewrów w przyszłości – ogłosiły władze Korei Płd.

Porozumienie Korea Płd.-Japonia

Yonhap podkreśla, że zacieśnianie trójstronnej współpracy towarzyszy ociepleniu napiętych relacji pomiędzy Seulem a Tokio, które od lat prowadzą spory terytorialne i historyczne.

W ubiegłym miesiącu USA, Korea Płd. i Japonia przeprowadziły pierwsze trójstronne ćwiczenia sił powietrznych oraz pierwsze od siedmiu lat wspólne ćwiczenia sił morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego

Podczas spotkania ministrowie potępili zbrojenia rakietowe i jądrowe Korei Płn., potwierdzając jednocześnie wspólny cel, jakim jest „całkowita denuklearyzacja” Półwyspu Koreańskiego w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ – przekazał resort obrony w Seulu.

Korea Północna przeprowadziła w tym roku dwa testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) typu Hwasong-18 i według obserwatorów przygotowuje się do kolejnej próby wystrzelenia na orbitę swojego pierwszego satelity szpiegowskiego. Poprzednie dwie próby, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem.

anb/ mal/