„Próby jednostronnej zmiany statusu quo wokół naszego kraju nasilają się” – ostrzegł Kishida w przemówieniu do żołnierzy Sił Samoobrony Japonii w bazie lotniczej Iruma w prefekturze Saitama w pobliżu Tokio. Ocenił, że środowisko bezpieczeństwa wokół Japonii jest obecnie najbardziej skomplikowane od II wojny światowej.

Regularne ćwiczenia

Reklama

Agencja Kyodo przypomina, że rosyjskie i chińskie samoloty bojowe niejednokrotnie ćwiczyły wspólnie nad wodami otaczającymi Japonię, ostatnio w czerwcu br. Choć nie naruszyły wtedy japońskiej przestrzeni powietrznej, w odpowiedzi poderwano japońskie myśliwce, a Tokio przekazało Moskwie i Pekinowi dyplomatyczne protesty.

Kishida obiecał, że rząd znajdzie pieniądze, by „drastycznie zwiększyć zdolności obronne” Japonii – podała publiczna stacja NHK. Premier potwierdził między innymi zapowiedź pozyskania pocisków dalekiego zasięgu, które mają dać krajowi możliwość kontrataku na terytoria potencjalnych wrogów.

Ewakuacja z Izraela

Szef japońskiego rządu przypomniał również, że samoloty Sił Samoobrony Japonii ewakuowały Japończyków i innych obcokrajowców z Izraela w związku z walkami pomiędzy tym krajem, a bojownikami palestyńskiego Hamasu. Według NHK kolejne samoloty transportowe są w pogotowiu w Jordanii i Grecji na wypadek konieczności ewakuacji kolejnych obywateli z Bliskiego Wschodu.(PAP)

anb/ mal/