Premier Japonii Fumio Kishida i jego ukraiński odpowiednik Denys Szmyhal wezmą udział w japońsko-ukraińskiej konferencji dotyczącej odbudowy gospodarczej Ukrainy, zaplanowanej na 19 lutego – oznajmił w sobotę japoński nadawca NHK.

Pomoc w zakresie m.in. opieki medycznej, cyberbezpieczeństwa i projektów farm wiatrowych

Według źródeł pomoc w wysokości 15,8 mld jenów (425 mln złotych) zostanie przeznaczona w formie dotacji na sprzęt do rozminowywania czy wznoszenie tymczasowych mostów, a także inne zasoby niezbędne do odbudowy kraju.

Reklama

Wśród siedmiu obszarów dwustronnej współpracy agencja Kyodo wymieniła też m.in. rozwój rolnictwa, poprawę sytuacji humanitarnej i działania antykorupcyjne.

Podczas konferencji, w której weźmie udział około 300 urzędników oraz przedstawicieli przemysłu i biznesu z obu państw, zostanie podpisanych co najmniej 10 memorandów dotyczących współpracy w zakresie m.in. opieki medycznej, cyberbezpieczeństwa i projektów farm wiatrowych.

Jak przypomniała Kyodo, w styczniu br. rząd w Tokio ogłosił wkład w wysokości 37 mln dolarów do funduszu NATO przeznaczonego na zapewnienie dodatkowego wsparcia dla Ukrainy, w tym systemu wykrywania dronów. Z kolei na początku grudnia ubiegłego roku Kishida zapowiadał gotowość do przekazania Ukrainie około 4,5 mld dolarów na powojenną odbudowę kraju w ramach pomocy bezpośredniej lub za pośrednictwem Banku Światowego.