Jak poinformował spiker Izby Reprezentantów republikanin Mike Johnson, umowa przewiduje łączny poziom wydatków federalnych na poziomie 1,6 biliona dolarów.

Kwota ta obejmuje 886 miliardów dolarów wydatków na obronę i 704 miliardy dolarów wydatków poza obronnością - oświadczył Johnson. Część dotycząca obronności została już podpisana przez prezydenta USA Joe Bidena w zeszłym miesiącu w drodze ustawy o wydatkach na obronę.

"Uznaniowe finansowanie niezwiązane z obronnością chroni kluczowe priorytety krajowe, takie jak świadczenia dla weteranów, opieka zdrowotna i pomoc żywieniowa przed cięciami, o które zabiegali niektórzy Republikanie" -stwierdzili we wspólnym oświadczeniu przywódcy Demokratów w Senacie i Izbie Reprezentantów Chuck Schumer i Hakeem Jeffries.

Biden powiedział w niedzielę, że porozumienie przybliżyło kraj o krok do "zapobiegnięcia niepotrzebnemu przestojowi i ochrony ważnych priorytetów krajowych".

Reklama

"Odzwierciedla poziom finansowania, który uzgodniłem z obiema stronami" – stwierdził Biden w oświadczeniu po ogłoszeniu porozumienia. (PAP)