Dodano, że np. na trasie nad morze i z powrotem będzie można zaoszczędzić 60 zł.

Jak czytamy w piątkowej informacji prasowej PSPA, od 18 czerwca br, "kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce, zarejestrowani w EV Klub Polska, w ramach kampanii elektromobilni.pl, zostaną zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków".

Reklama

Cytowany w informacji Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności” zwrócił uwagę, że rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Dodał, że równolegle do ustawowych przywilejów i dopłat bezpośrednich czy ulg fiskalnych, "potrzebne są inicjatywy popularyzujące elektromobilność, najlepiej oznaczające konkretne korzyści dla użytkowników".

"Korzyść odniesiemy (...) wszyscy, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Szacujemy, że akcja przyczyni się do zmniejszenia emisji tysięcy ton CO2 do atmosfery" - ocenił cytowany w informacji Miłosz Kurzawski z zarządu Autopay Mobility.

Osoby zarejestrowane w EV Klub Polska i użytkujące samochody całkowicie elektryczne będą zwolnione z opłat za przejazdy odcinkami autostrad, które są objęte system wideo-tollingu - wyjaśniono. Chodzi, jak wskazano, o odcinek Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin - węzeł Nowa Wieś) oraz odcinek Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska - węzeł Balice), liczące w sumie 276 km.

"Trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić 60 zł, a trasa autostradą A4 niemal 50 zł" - czytamy. Projekt ma pilotażowy charakter i początkowo potrwa od 18 czerwca do 18 października br. Dodano, że po tym czasie zostaną wykonane analizy, w tym ekonomiczne i środowiskowe projektu, wyciągnięte wnioski oraz przedstawione rekomendacje w zakresie kontynuowania akcji.

Jak wyjaśniono, zwolniony z opłat może zostać każdy, kto ma lub użytkuje samochód w pełni elektryczny, w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (BEV, ang. battery electric vehicles). Należy zarejestrować się w EV Klub Polska (https://elektromobilni.pl/klub), a w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. "Po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają specjalnie wygenerowany link, dzięki któremu zarejestrują się lub zalogują w aplikacji Autopay" - napisano. Po zalogowaniu w aplikacji trzeba uzupełnić dane pojazdu.

"Klubowicze mają do dyspozycji także rabaty (5, 7 i 10 proc.) na ładowanie aut elektrycznych w ramach największej sieci stacji ładowania w Polsce (GreenWay). Stopniowo będą także wprowadzane dodatkowe benefity, m.in. atrakcyjne formy finansowania EV i ubezpieczenia, rabaty na zakup i instalację domowych stacji ładowania, a w przyszłości także zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne, dostęp do dedykowanych ofert w ramach internetowego katalogu produktów oraz pełne wsparcie prawne i techniczne - dodaje Łukasz Lewandowski.

EV Klub Polska jest jednym z współzałożycieli Global EV Drivers Alliance, organizacji zrzeszającej kluby użytkowników EV z całego świata, m.in. z USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Szkocji - napisano.

Jak przekazano, transport generuje około 25–30 proc. rocznego udziału całkowitej emisji CO2 w UE. Projekty związane z elektromobilnością dążą do znaczącego ograniczenia śladu węglowego tego sektora.

Na podstawie Licznika Elektromobilności PSPA i PZPM, pod koniec maja 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 25 407 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49 proc. tej części parku pojazdów, a pozostałą część (51 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Jak wynika z danych PSPA, pod koniec maja w Polsce funkcjonowało 1495 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Akcja „Autostrada do elektromobilności” jest realizowana we współpracy z Autopay w ramach kampanii elektromobilni.pl, prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (KOZK). Przedsięwzięcie zyskało patronat honorowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Infrastruktury.