"Dziś odbyło się spotkanie inaugurujące działalność grupy lotnisk V4+. Dwadzieścia cztery porty lotnicze z siedmiu krajów Europy zadeklarowały uczestnictwo w inicjatywie oraz współpracę na rzecz wymiany obserwacji, doświadczeń i informacji dotyczących branży lotniczej" - poinformowało w informacji prasowej biuro prasowe PPL.

Jak podkreślono, pandemia koronawirusa utrudniła funkcjonowanie portów lotniczych na całym świecie. Wskazano, że stopniowo powracający ruch lotniczy pozwala wierzyć, "że najgorsze jest już za nami i że możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość". Według PPL, przed lotniskami stoją wyzwania, "z którymi trudno będzie poradzić sobie bez wzajemnego wsparcia".

Grupa lotnisk V4+ zebrała się z inicjatywy Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", które jest również koordynatorem wszystkich działań. PPL przekazało, że swój akces zgłosiły do tej pory porty lotnicze z Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Słowenii i Polski.

Reklama

"Porty lotnicze w całej Europie przede wszystkim potrzebują współpracy. Cieszę się, że z inicjatywy PPL uda nam się połączyć siły i stworzyć organizację, dzięki której będziemy mogli dzielić się pomysłami i doświadczeniami między lotniskami w całej Europie Środkowej" – powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Stanisław Wojtera.

Jak przekazało PPL, grupa lotnisk V4+ jest na razie nieformalną organizacją, a jej docelowa forma prawna zostanie wypracowana w najbliższych tygodniach.

"Powołanie stowarzyszenia lotnisk V4+ ma na celu rozwój współpracy między portami lotniczymi należącymi do inicjatywy. W czasie dzisiejszego spotkania, które zostało zorganizowane w formule online eksperci z obszaru zarządzania lotniskami zgodzili się, że branża potrzebuje szybkiej wymiany informacji i wypracowywania wspólnych standardów" - przekazano.

PPL wskazało, że intencją organizatorów jest wzajemne wspieranie się lotnisk we wszystkich obszarach, w których ma to uzasadnienie ekonomiczne. W planach jest również pozyskiwanie środków zewnętrznych na wspólnie ustalone projekty, w tym korzystanie z Funduszów Grupy Wyszehradzkiej.

Jak przekazało PPL, kolejna sesja ma się odbyć we wrześniu w Warszawie.

"Członkowie grupy podsumują pierwsze miesiące działalności oraz omówią najważniejsze elementy współpracy. Skupią się też na uzgodnieniu wspólnego stanowiska wobec zmian w międzynarodowym prawie lotniczym" - wyjaśniono. Jak dodano, tematami w agendzie będą także: wymiana dobrych praktyk, realizacja szkoleń, promocja turystyki i kultury, informacje z zakresu bezpieczeństwa, operacji lotniczych oraz cyberbezpieczeństwa na lotniskach.

"Organizatorzy dzisiejszego spotkania spodziewają się, że niedalekiej przyszłości dołączą kolejne lotniska, których przedstawiciele włączą się w prace aktywnej organizacji pomagającej rozwiązywać problemy portów lotniczych w całej Europie Środkowej" - przekazano.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zarządza Lotniskiem Chopina. PPL to również podmiot dominujący grupy kapitałowej PPL. Przedsiębiorstwo posiada udziały lub akcje 14 spółek m.in. zarządzających portami regionalnymi, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu.

W skład grupy kapitałowej PPL wchodzą także wyspecjalizowane spółki świadczące obsługę pasażerów, towarów i samolotów na polskich lotniskach (Welcome Airport Services i Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław) oraz podmiot prowadzący działalność pozalotniczą: ACS – działalność z zakresu ochrony i kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz bagażu w portach lotniczych.