"Dwie dekady temu, kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność, polskie porty lotnicze obsługiwały łącznie około 4,5 mln pasażerów. W minionym roku było to już 34 mln. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do roku 2030 wynik ten ma wzrosnąć blisko dwukrotnie. Trudno jest wskazać inną branżę, która przeżyłaby tak olbrzymi boom i ma przed sobą tak doskonałe perspektywy rozwoju. Chcemy jak najlepiej wykorzystać związane z tym szanse, dlatego nieustannie stawiamy przed sobą nowe, ambitne cele rozwojowe" - powiedział prezes Orlen Aviation Robert Czapla, cytowany w komunikacie.

Strategia spółki do 2021 roku przewiduje dalsze umacnianie pozycji partnera dla dostawców paliw lotniczych, lotnisk i przewoźników, m.in. poprzez konsekwentną poprawę - już teraz bardzo wysokiej - jakości usług świadczonych według międzynarodowych standardów branżowych, podkreśliła spółka. Orlen Aviation zamierza mocniej zaakcentować swoją obecność na krajowym rynku pracując wraz z PPL nad pierwszym w Polsce wspólnym projektem Scentralizowanej Infrastruktury Paliwowej dla Lotniska Chopina, pozwalającym zarządzać magazynowaniem 100% wolumenu paliwa lotniczego. Wśród celów prorozwojowych spółki jest także pogłębienie współpracy z kluczowymi poza Warszawą lotniskami w Polsce, podano także.

"Orlen Aviation pogłębi również efekty już realizowanych działań restrukturyzacyjnych i reorganizacyjnych, w tym - w połączeniu z rebrandingiem - dokona zmiany kultury organizacyjnej oraz wdroży nowe zaawansowane systemy informatyczne dla obsługi lotniskowej klientów" - czytamy dalej.

Do zadań spółki Orlen Aviation należy tankowanie samolotów i magazynowanie paliw w portach lotniczych. Firma jest największym lotniskowym operatorem logistycznym w Polsce, działając na 11 krajowych portach lotniczych, w tym największych, w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach czy Modlinie. Obecnie spółka obsługuje około 300 lotów dziennie realizowanych przez największe linie lotnicze. Tylko w 2016 roku firma zatankowała łącznie 500 mln litrów paliwa lotniczego.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.