Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w styczniu 3,5 proc. rok do roku. Prognozy oscylowały w przedziale 3,5 proc. a 3,7 proc., przy średniej na poziomie 3,53 proc. Na podobnym poziomie styczniowy poziom inflacji szacował resort finansów.

"Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa, drób, jaja, sery oraz ryby. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej soki i herbata. Wzrosły ceny mleka, tłuszczów roślinnych oraz masła" - czytamy w komunikacie.

"Potaniał natomiast cukier, a także ryż. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso wieprzowe i wędliny. Zmiany cen żywności, zwłaszcza artykułów mleczarskich i mięsa, są następstwem zmian cen skupu oraz cen targowiskowych podstawowych produktów rolnych" - czytamy dalej.

GUS podał, że prezentowane dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie, po dokonaniu corocznej zmiany systemu wag, który stanowi struktura wydatków gospodarstw domowych (bez spożycia naturalnego) z roku poprzedzającego rok badany.

Reklama

Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w styczniu 3,5% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale 3,5% a 3,7%, przy średniej na poziomie 3,53%. Na podobnym poziomie styczniowy poziom inflacji szacował resort finansów.

ikona lupy />
Inflacja w Polsce w styczniu 2010 roku wzrosła do 3,6 proc. / Forsal.pl