Portal turystyczny GoEuro sprawdził, ile w 51 państwach świata kosztuje przejechanie 100 km pociągiem, autobusem i samolotem. Okazuje się, że najtaniej podróżuje po Afryce Południowej, Albanii i Malezji. W Polsce (11. pozycja) koszty transportu są niższe niż np. w Indiach, Rumunii czy Gruzji. Najdrożej jest w Belgii, Austrii i Szwajcarii.

„Inwestycje w infrastrukturę i jakoś obsługi mocno wpływają na cenę usług transportowych. Należy więc zaznaczyć, że kraje, w których płaci się więcej, oferują zwykle lepszy standard usług” – podkreśla portal GoEuro. Zebrane przez portal dane o cenach nie uwzględniają parytetu siły nabywczej (PPP) i nie zostały porównane z PKB na osobę w poszczególnych krajach. Pod uwagę nie wzięto też jednego bardzo ważnego czynnika, który często determinuje wybór danego środka transportu – oszczędności czasu.

>>> Czytaj też: Polska mało popularna nawet wśród polskich turystów. Jest zimno i drogo

Pociąg

Reklama

Jak wynika z rankingu GoEuro, najtańsze połączenia kolejowe znajdziemy w Afryce Południowej. Średni koszt przejechania pociągiem 100 km w tym kraju to około 1,88 dol. Na drugim miejscu plasuje się Gruzja (2,39 dol.), a na trzecim – Egipt (2,49 dol.). Mniej niż 3 dol. za podróż takim odcinkiem zapłacimy też na Ukrainie i w Malezji. Polska kolej zajmuje w tym zestawieniu 17. Pozycję (7,33 dol. za 100 km).

>>> Polecamy: Jest popyt na ebolę. Polacy jadą na wakacje do Afryki

Na drugim końcu zestawienia znajduje się Dania. Tutaj pokonanie 100 km pociągiem kosztuje 39,84 dol. Jakość podróży pociągami w Danii jest jednak warta tej ceny. Sieć kolejowa w tym kraju jest bardzo dobrze rozwinięta. Jak wynika z danych CIA The World Factbook, łączna długość torów w tym kraju to ponad 2 667 km, a maksymalna prędkość pociągów na głównych trasach wynosi zwykle ok. 180 km/h.

Bardzo drogo jest również w Szwajcarii (38,28 dol.) i Austrii (32,16 dol.). W Japonii i Finlandii zapłacimy odpowiednio 29,51 dol. i 28,80 dol.

Autobus

Jeśli wybieramy się do Egiptu i chcemy wydać jak najmniej, to właśnie ten środek transportu jest najlepszym rozwiązaniem. Koszt przejechania 100 km autobusem w tym kraju wynosi średnio 1,88 dol. Nieco więcej, bo ponad 3 dol., zapłacimy na Ukrainie i w Tajlandii. Tanio jest też w Albanii (3,35 dol. za 100 km) i Południowej Afryce (3,67 dol.).

W Polsce, według wyliczeń GoEuro, podróż 100 km autobusem to równowartość 5,91 dol. i jest to najtańszy sposób na długodystansowe podróże po kraju. Stawia nas to na 12. miejscu w zestawieniu. Taniej niż u nas jest m.in. w Niemczech (5,09 dol.) i na Łotwie (5,36 dol.).

Najdroższe autobusy są w Holandii. Tutaj pokonanie wspomnianej trasy kosztuje 28,58 dol., prawie pięć razy więcej niż w Polsce. Ponad 20 dol. zapłacimy też w Austrii i Norwegii.

Samolot

Nie we wszystkich państwach da się latać samolotem na krajowych trasach. Ale są takie, w których opłaca się to bardziej niż podróż pociągiem. Tak jest na przykład w Indiach, które mogą pochwalić się najniższymi kosztami krajowych lotów na świecie. 100-kilometrowa podróż w powietrzu kosztuje tu średnio 10,36 dol. Tak niskie koszty to efekt wyniszczającej się nawzajem konkurencji wśród indyjskich linii lotniczych.

Jak podkreśla dziennik The Wall Street Journal, chcąc zdobyć jak największy udział w rynku, przewoźnicy w Indiach niejednokrotnie sprzedają bilety poniżej kosztów. I to mimo wysokich cen paliwa i pokaźnych opłat lotniskowych. Prawie wszyscy tracą na tym spore pieniądze.

W czołówce najtańszych połączeń lotniczych znalazła się też Malezja i Afryka Południowa (ponad 11 dol. za 100 km).

Polska zajmuje pod tym względem 10. Miejsce (18,32 dol.), wyprzedzając takie kraje, jak Niemcy (23.93 dol.), Francja czy Chiny. Mniej niż nas kosztują loty w Rosji, we Włoszech, USA czy w Hiszpanii.

W Finlandii, która jest światowym rekordzistą pod względem cen podróży samolotem, pokonanie 100 km drogą powietrzną to wydatek rzędu 139 dol. Drogo jest także w Szwajcarii (125 dol.) i na Litwie (116 dol.). W pierwszej piątce najdroższych połączeń lotniczych znalazły się jeszcze Austria i Estonia.

Portal GoEuro oszacował średnie koszty lotów porównując najtańsze regularne połączenia między największymi miastami w poszczególnych krajach.

>>> Linie lotnicze oszczędzają krocie na niewiedzy i bierności Polaków. Zobacz dlaczego.

ikona lupy />
Indeks kosztów podróży pociągiem / Forsal.pl
ikona lupy />
Indeks kosztów podróży samolotem / Forsal.pl
ikona lupy />
Indeks kosztów transportu - podsumowanie wszystkich kategorii, źródło: GoEuro / Media