Porozumienie zawarli dzisiaj szefowie gospodarki, edukacji, pracy i skarbu państwa.

Janusz Piechociński zaznaczył, że o budowaniu kapitału ludzkiego zaczynamy myśleć systemowo, a nie branżowo. W kształceniu młodych ludzi trzeba patrzeć nie tylko na kapitał ludzki ale też społeczny - dodał wicepremier.

Wiceminister pracy Jacek Męcina zwrócił uwagę, że nowoczesne wykształcenie to podstawa konkurencyjnej gospodarki. Konieczne jest umiejętne włączanie do programu kształcenia praktycznej nauki zawodu tak, by uczniowie dwa dni spędzali w szkole a dwa, trzy dni w formach. Dzięki temu przyszli absolwenci będą mogli z miejsca znaleźć pracę.

O tym jak ważne jest to, by młody człowiek miał fach w ręku mówiła też minister minister edukacji Joanna Kluzik - Rostkowska. Zaznaczyła, że dobrą wiadomością jest to, że specjalne strefy ekonomiczne już zadeklarowały ponad 4 tysiące miejsc praktyk dla uczniów, którzy pojawią się w szkołach zawodowych.

Reklama

Inicjatywa porozumienia stanowi jedną z form wypełniania przez Polskę zobowiązań unijnego dokumentu pod nazwą Sojusz na Rzecz Przygotowania Zawodowego. Promowanie kształcenia zawodowego w powiązaniu z praktykowaniem u pracodawców to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania bezrobociu młodzieży.

>>> W tym Węgry są światowym potentatem. Czytaj tutaj na temat branży pornograficznej w tym kraju