Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec sierpnia br. 10 proc.  wobec 10,1 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W sierpniu 2014 r. stopa ta wyniosła 11,7 proc.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu sierpnia wyniosła 1 563,5 tys. wobec 1 585,7 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 853,2 tys. przed rokiem.

Prognozy 13 ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 9,9 proc. do 10 proc., przy średniej na poziomie 9,97 proc. (wobec 10,1 proc. r/r miesiąc wcześniej).

Na początku miesiąca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 10 proc.

W założeniach do budżetu na 2016 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 10,5 proc. w grudniu 2015 r., ale przedstawiciele resortu pracy wielokrotnie sygnalizowali, że liczą na wynik jednocyfrowy na koniec br.

Za poprawę na naszym rynku pracy odpowiadają głównie dwa czynniki: ożywienie gospodarcze oraz zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Tak uważa Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ. Główny

Według Bugaja, w najbliższym czasie sytuacja na rynku pracy może się jeszcze poprawiać, a stopa bezrobocia na jakiś czas może spaść poniżej 10 procent. Zimą jednak z powodu czynników sezonowych może lekko wzrosnąć.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w miastach wojewódzkich: Białystok i Poznań na przeciwnych biegunach