Wizyta rozpoczęła się we wtorek i potrwa do piątku.

Jak poinformował resort obrony, wizyta przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywa się „zgodnie z indywidualnym programem partnerstwa i współpracy Białorusi i NATO na lata 2016-2017”. W jej trakcie odbędzie się doroczna narada z przedstawicielami białoruskiej armii dotycząca udziału Białorusi w procesie planowania i oceny sił w ramach natowskiego programu Partnerstwo dla Pokoju.

Partnerstwo dla Pokoju to program dla krajów nie będących członkami Sojuszu, który przewiduje m.in. współpracę na rzecz wzajemnej przejrzystości, wspólne manewry, możliwość wspólnego udziału w operacjach pokojowych.

Białoruś przystąpiła do programu w 1995 r. Jak wyjaśnił PAP białoruski ekspert ds. wojskowości Alaksiej Alesin, udział Mińska w Partnerstwie dla Pokoju jest jednak od lat „uśpiony” i służy głównie podtrzymaniu kontaktów z zachodnimi strukturami wojskowymi. „Z oczywistych względów, tzn. wrogiej postawy Moskwy wobec Sojuszu i zaangażowania Mińska w ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – PAP), współpraca Białorusi z NATO +drepcze w miejscu+ i ma głównie formalny charakter” – ocenił analityk. Dodał jednak, że już same „znajomości i możliwość kontaktu” pomiędzy armią białoruską i NATO mają duże znaczenie „w obecnych niespokojnych czasach”.

W środę w Mińsku odbywa się spotkanie szefów sztabów generalnych armii państw ODKB, w czasie którego, jak podają „Biełorusskije Nowosti”, omawiane są m.in. „wyzwania i zagrożenia w regionach zbiorowego bezpieczeństwa ODKB, organizacja obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w interesach ODKB i WNP”.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)