Jak poinformował PKO Bank Polski w piątkowym komunikacie, "spłaty mogą zostać zawieszone na czas do 12 miesięcy". Dodano, że "z rozwiązań skorzystać mogą kredytobiorcy z rejonów dotkniętych nawałnicami".

"Ogrom zniszczeń, który dotknął mieszkańców wielu regionów Polski nie może pozostawić nas obojętnymi. Mamy nadzieje, że nasza propozycja, w tym czasowe zawieszenie w spłacie posiadanych kredytów nawet na 12 miesięcy, będzie dla naszych klientów poszkodowanych w nawałnicach dodatkowym wsparciem" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor pionu klienta detalicznego PKO Banku Polskiego Szymon Wałach.

Jak zaznaczono, "PKO Bank Polski wspiera Polskę i Polaków również w trudnych sytuacjach. Jako instytucja zaufania publicznego bank oferuje rozwiązania dla klientów, którzy ucierpieli podczas nawałnic".

W komunikacie podkreślono, że "osoby, które posiadają pożyczkę lub kredyt hipoteczny albo gotówkowy w PKO, przez 12 miesięcy nie będą musiały go spłacać. Jeśli posiadają ubezpieczenie nieruchomości do kredytów hipotecznych oraz cesję na rzecz banku, przy odszkodowaniu do 5 tys. zł ubezpieczyciel przekazuje środki na naprawę szkody bezpośrednio poszkodowanym".

Od piątku istnieje "możliwość zawieszenia w spłacie kapitału i odsetek na okres do 12 miesięcy. Wystarczy wizyta w oddziale, w czasie której podpisany zostanie aneks do umowy ze wszystkimi kredytobiorcami" - informuje bank. Także od piątku stworzona została "szybka ścieżka wnioskowania o wypłatę odszkodowania ubezpieczonych nieruchomości - bank odstępuje od udzielania każdorazowo zgód na wypłatę odszkodowań i udziela zgody na samodzielne wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli, z którymi ma zawarte umowy o współpracę tj. PKO TU SA oraz PZU TU SA" - poinformowano z komunikacie.

Dodatkowe ułatwienia to "w przypadku pozostałych zakładów ubezpieczeń, których polisy majątkowe zabezpieczają udzielone kredyty hipoteczne, bank również wyraża zgodę na wypłatę odszkodowania bezpośrednio poszkodowanym" - poinformowano. Bank nie pobierze opłaty za aneks do umowy, a decyzja podejmowana na podstawie wniosku klienta zostanie podjęta "bez konieczności składania dodatkowych dokumentów" - zaznaczono.

Jak dodano w komunikacie, "klienci zainteresowani powyższymi propozycjami powinni zgłosić się do najbliższej placówki banku w celu uzyskania informacji, złożenia wniosku i zawarcia aneksu do umowy kredytu. Wnioski o zawieszenie raty spłaty kredytu albo pożyczki mogą być składane do 28 lutego 2018 roku".

"Powyższe udogodnienia dla kredytów hipotecznych oraz gotówkowych obowiązują w województwach objętych zniszczeniami: kujawsko-pomorskim, pomorskim, dolnośląskim, lubuskim oraz wielkopolskim" - podkreślono w komunikacie.