"Na rynek dobrze oddziałują pozytywne wskaźniki, jak np. spadek bezrobocia, a także optymistyczne wieści z giełd w USA i europejskich. Jeśli trend się utrzyma, w perspektywie 2 miesięcy złoty może zejść do poziomu 4,0/euro" - powiedział Robert Kęsicki z Kredyt Banku. W piątek podano, że indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w lipcu do 87,3 pkt z 85,9 pkt w poprzednim miesiącu.

Również w piątek rynek poznał wartości indeksów PMI dla strefy euro. Indeks określający koniunkturę w sektorze przemysłowym wyniósł w lipcu 2009 roku 46,0 pkt wobec 42,6 pkt w czerwcu. Indeks określający koniunkturę w sektorze usług wyniósł w lipcu 45,6 pkt wobec 44,7 pkt w czerwcu. Indeks PMI composite wyniósł w lipcu 46,8 pkt wobec 44,6 pkt w czerwcu. "W piątek udało się złamać poziom 4,20/euro, jesteśmy nieco poniżej tego poziomu. Złoty od pewnego czasu codziennie się umacnia o kilka groszy. Jest szansa, że wraz z umocnieniem się euro wobec dolara, będą się też umacniały waluty regionu, w tym złoty" - dodał Kęsicki.

Na rynku długu aktywność w piątek była niewielka, według dilerów lekko pozytywne nastroje mogą się utrzymać w przyszłym tygodniu. "W piątek było bardzo spokojnie, złotówka się umacniała, co na pewno pomaga rynkowi długu, który też lekko się umacnia. Nie dzieje się nic spektakularnego, możliwe, że pozytywne nastroje utrzymają się w przyszłym tygodniu" - powiedział Marek Stypułkowski z Raiffeisen Bank.