Na polskim rynku istnieje kilkaset firm zajmujących się zbiórką odpadów. Według ekspertów zbyt duże rozdrobnienie szkodzi jakości usług.
W Polsce działa około 400 firm komunalnych oraz mniej więcej tyle samo prywatnych, które zajmują się zbiórką odpadów komunalnych – szacuje Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Rynek zbiórki odpadów jest bardzo rozdrobniony.
– Średnio w mieście działa 11 firm zbierających odpady. Rozrzut w konkretnych miastach wynosi od 1 do 77 – podaje Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy Związku Miast Polskich, powołując się na raport o stanie miast. Jak podają eksperci, rośnie przewaga firm o kapitale zagranicznym. Dysponują one bowiem większym kapitałem i stać je na inwestycje w nowe technologie. Dodatkowo część z nich zajmuje się odpadami w sposób kompleksowy, czyli nie tylko zbiera, ale również sortuje i poddaje recyklingowi. Ekspertów niepokoi rozdrobnienie rynku, ponieważ nie jest to korzystne dla systemu zbiórki i recyklingu.
– Zbyt duże rozdrobnienie nie pozwala na budowanie silnego systemu, gdzie firmy dają gwarancję bezpieczeństwa sanitarnego i stabilności – tłumaczy Tomasz Uciński. Dodaje, że miasta nie mogą pozwolić sobie na sytuację, że odpady zagrożą zdrowiu mieszkańców. Dlatego ważne jest kontrolowanie firm zarówno przez samorządy, jak i inspektoraty ochrony środowiska.
Jak tłumaczy Krzysztof Choromański, ekspert Związku Miast Polskich, w momencie, gdy liczba podmiotów jest zbyt duża – utrudnione są monitoring oraz kontrola. Tymczasem wiadomo, że środki na nadzór systemu są ciągle niewystarczające. Ułatwia to działanie nieuczciwym przedsiębiorstwom. Tym bardziej że w tej branży wejście na rynek wcale nie jest trudne. Wystarczy bowiem kupić używany sprzęt oraz zatrudnić dwie, trzy osoby bez specjalnych kwalifikacji.

>>> CZYTAJ TEŻ: Coraz bliżej produkcji prądu z odpadów i śmieci

Funkcjonują one, gdyż nadal wielu klientów, wybierając firmę wywożącą śmieci, kieruje się wyłącznie ceną usługi. Tymczasem jakość może nie być na najwyższym poziomie. Odbiorca śmieci może na przykład nie sortować surowców wtórnych, co nie jest rzadkim zjawiskiem.
12,194 mln ton to ilość odpadów komunalnych wytworzonych w 2008 roku, a 10,036 mln ton to ilość odpadów komunalnych zebranych w 2008 roku.

>>> CZYTAJ TEŻ: Za przepełnione wysypiska śmieci Polska może płacić nawet 260 tys euro kary