Ze wspólnego raportu Open Finance i Oferty.net wynika, że w 9 z 18 analizowanych miast ceny mieszkań spadły. Od początku roku średnio: o 0,9% w Bydgoszczy, 3% w Łodzi i Olsztynie, do 5,8% w Gorzowie Wlkp. W tym samym czasie wzrost cen, którego wartość była wyższa od inflacji (wynoszącej ok 2,5%), zanotowało Opole (3,2%), Rzeszów (4,5%) oraz Kielce (9,2%).

Czytaj też: Popyt na biura jest coraz większy. Ceny wynajmu na pewno wzrosną

Gdzie po kredyt mieszkaniowy?

Pod koniec listopada Deutsche Bank PBC, który dotąd specjalizował się w kredytach w euro, wprowadził nową ofertę w złotych, przy skorzystaniu z karty kredytowej i konta db Life i utrzymywania na nim stałych wpływów, marża wynosi (zależnie od posiadanego wkładu własnego) 1-1,2 pkt proc. O ile propozycje tak atrakcyjnych marż przy posiadanym wysokim wkładzie własnym już się w tym sezonie pojawiały, to stawka 1,2 pkt proc. dla osoby nie posiadającej wkładu własnego jest prawdziwym killerem. W listopadzie oferty zmieniły także Bank Zachodni WBK (m.in. obniżka jednej z najwyższych na rynku prowizji z 4 do 2 proc.), Alior Bank, DnB Nord, Getin Noble Bank i HSBC Bank Polska, w którym promocyjna marża kredytu złotowego wynosi 1,15 lub 1,3 pkt proc. Mimo zapowiedzi zmian (głównie ograniczających dostępność) w programie Rodzina na Swoim, banki nie rozpoczęły ofensywy na tym polu. Może to dziwić, bo wszystko wskazuje na to, że od stycznia o rządowe dopłaty będzie dużo trudniej, a obecny kwartał jest ostatnim, kiedy kredyt w RnS można zaciągnąć na tak atrakcyjnych warunkach.

Czytaj też: Raport o zarobkach w branży nieruchomości

Reklama

Trójmiejski rynek mieszkaniowy

Zainteresowani zakupem mieszkania w Trójmieście mogą swobodnie przebierać w ofertach. W bazie serwisu Oferty.net znajduje się łącznie blisko 20 000 ofert z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wśród ofert czekających na klientów w Gdańsku najwięcej jest mieszkań 2-pokojowych; stanowią one aż 45% całkowitej podaży, a średnia cena ofertowa takiego lokum wynosi 304 000 PLN. Co trzecie mieszkanie liczy trzy pokoje, a tylko nieco ponad 7% to kawalerki. Średnia cena kawalerek to 220 000 PLN. Podobne są ceny mieszkań w Gdyni. Za kawalerkę, którą jest co dziesiąta gdyńska oferta, trzeba zapłacić średnio 206 000 PLN. Mieszkanie 2-pokojowe to wydatek większy o średnio 83 000 PLN (289 000 PLN), a za trzy pokoje sprzedający oczekują już kwoty dwa razy większej, tj. średnio 415 000 PLN. Najmniejszym, najbardziej prestiżowym i najdroższym z trójmiejskich ośrodków jest Sopot, w którym średnia cena ofertowa jest o 60% wyższa niż w sąsiednim Gdańsku czy Gdyni. Zakup kawalerki w tym najbardziej znanym nadbałtyckim kurorcie to wydatek średnio 266 000 PLN. Za mieszkanie 2-pokojowe trzeba zapłacić blisko pół miliona złotych a 4-pokojowe dwukrotnie więcej 986 000 PLN. średnia cena mieszkania 3-pokojowego wynosi 763 000 PLN, tj. blisko dwa razy tyle ile kosztuje podobnej wielkości mieszkanie w pobliskim Gdańsku.

Średnie ceny sprzedaży mieszkań w największych miastach - październik 2010 r. / Forsal.pl
Średnie ceny ofertowe mieszkań wystawionych do sprzedaży w październiku 2010 r. / Forsal.pl
Popyt ofert wg liczby pokoi / Forsal.pl