Po odzyskaniu w październiku pozwolenia na budowę deweloper przystąpił do negocjacji w sprawie generalnego wykonawstwa. Z najnowszego raportu giełdowego spółki wynika, że rozmowy są już w bardzo zaawansowanym stadium.

>>> Złota 44 - zobacz, jak będzie wyglądać wieżowiec (ZDJĘCIA)

Spółka podaje, że wznowienie prac zaplanowane jest na styczeń. Mało tego, deweloperowi udało się wynegocjować warunki lepsze niż poprzednim razem. Pierwszym wykonawcą wieżowca była firma Besix, która za swoje usługi policzyła prawie 120 mln euro. Tymczasem Orco informuje, że koszty wznowionej budowy będą niższe o blisko 19 proc. Firma nie powinna też mieć problemów ze sfinansowaniem tak dużego przedsięwzięcia. Mimo że jeszcze kilka kwartałów temu była na skraju bankructwa, teraz jej kondycja jest dużo lepsza, a rozmowy dotyczące kredytu na Złotą 44 są już na finiszu.

>>>Czytaj też: Orco: jesteśmy zdeterminowani, aby dokończyć budowę Złotej 44 w Warszawie

Myliłby się jednak ten, kto w związku z niższymi kosztami budowy i ze zmianą sytuacji na rynku nieruchomości spodziewałby się niższych cen na apartamenty w Szklanym Żaglu. Orco zapowiada, że stawki będą takie same jak w 2008 r., czyli w granicach 7 – 10 tys. euro za 1 mkw. Mimo tak wysokich stawek deweloperowi udało się wtedy znaleźć chętnych na 35 proc. apartamentów. Czy lokale w wieżowcu będą się równie dobrze sprzedawać i tym razem, przekonamy się już niedługo. Jeszcze w grudniu sprzedaż ma wystartować na nowo. Tym razem Orco będzie jednak miało konkurencję. Przy ul. Twardej firma Hines również stawia wieżowiec mieszkalny.

Budowa wieżowca przy Złotej została wstrzymana wiosną 2009 r. z powodu kiepskiej kondycji finansowej dewelopera. Gdy firma broniła się przed bankructwem, protestującym sąsiadom inwestycji udało się w sądzie zablokować pozwolenie na budowę. W międzyczasie Orco wyszło na prostą i po wielomiesięcznych bataliach sądowych odzyskało pozwolenie. Sąsiedzi nie dają jednak za wygraną i nadal się odwołują. Na razie jednak pozwolenie jest prawomocne i można wznawiać budowę.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli dewelopera, na Euro 2012 przy ul. Złotej będzie już stał wieżowiec obłożony elewacją. W środku będą trwały jednak prace. Po wybudowaniu żagiel przy Złotej będzie mierzył 192 m wysokości, a na 54 piętrach zmieści się 251 apartamentów.