We wtorek 27 września 2011 roku w Polsce niemal historyczny dzień. Kumulacja Lotto, dzięki której jeden szczęśliwiec może wygrać aż 50 mln zł zbliża się wielkimi krokami. Jak długo trzeba pracować, żeby zarobić równowartość dzisiejszej kumulacji i gdzie ulokować taką górę pieniędzy?

1460 lat pracy przeciętnego Polaka

45 mln zł, które po odliczeniu 10-proc. podatku zostaną w kieszeni szczęśliwca, który wytypuje „szóstkę”, wystarczą na dostanie życie nawet najbardziej wymagającym. Trafione numery nie będą jednak w stanie zagwarantować miejsca na liście najbogatszych Polaków.

Żeby dostać się do setki najbardziej zamożnych rodaków wg Forbesa, musielibyśmy dysponować kwotą 195 mln zł – taki majątek mają obecnie Tomasz Kurzewski i Dorota Michalak-Kurzewska z Grupy ATM, którzy zajmują 99. pozycję na tegorocznej liście.

>>> Czytaj też: Zobacz wyniki losowania historycznej kumulacji Lotto z wygraną 56 mln zł

Reklama

Wygrana w Lotto w wysokości 50 mln zł to zaledwie 1/148 część majątku najbogatszego Polaka Jana Kulczyka, który ma na swoim koncie 740 mln zł.

Kumulację Lotto można też rozpatrywać pod kątem bardziej przyziemnych warunków przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. Średnie wynagrodzenie brutto w Polsce według szacunków GUS wyniosło w sierpniu 3 591,23 zł, co daje 2568,97 zł „na rękę”. Przeliczając wygraną w Lotto na średnią pensję netto, okazuje się, że aby zarobić 45 mln zł, musieliśmy pracować… 1460 lat.

Milionowe zyski z lokaty albo własny bank

Ulokowanie 45 mln zł w banku pozwoli nam zarobić całkiem pokaźną sumę na lokacie . Jak wynika z danych NBP, przeciętne oprocentowanie depozytów terminowych w lipcu wyniosło 4,2 proc. Oznacza to, że osoba, która zgarnie całą sumę w kumulacji Lotto, będzie mogła cieszyć się 2 mln zł w postaci rocznych odsetek.

„Posiadając 45 mln zł można jednak z otwartą przyłbicą negocjować lepsze warunki depozytów. Jest to bowiem na tyle znacząca kwota, że mogłaby nawet wystarczyć na założenie banku” - mówi Jarosław Rajwa, doradca Home Broker. Minimalny wkład kapitałowy, wymagany do założenia banku w Polsce wynosi obecnie 5 mln euro, czyli ok. 22 mln zł.

>>> Polecamy: Oto 40 najlepszych lokat na rynku - zobacz wrześniowy ranking

Wygraną musimy podzielić się z fiskusem

Jednak nawet jeśli jednej osobie uda się wygrać 50 mln zł w kumulacji Lotto to nie otrzyma całej tej kwoty. Zasady są jasne: od jednorazowych wartości wygranych powyżej 2 280 złotych pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej kwoty. (podstawą prawną jest tu Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami, art. 30 ust 1 pkt 2).

Podatek - czyli w tym wypadku aż 5 mln zł - potrącany jest automatycznie przy wypłacie wygranej.

794 milionerów dzięki loterii

Lista "Lottomilionerów" liczy 794 pozycji. Jak informuje Totalizator, najwyższa wygrana w historii Lotto padła w Elblągu 28 kwietnia 2010 roku. Było to dokładnie 24 636 124,00 zł. Z kolei najwyższa tegoroczna wygrana, 21 563 992,50 zł, trafiła w ręce osoby, która w marcu zagrała w Skawinie. W 2011 roku padły 33 „szóstki”, najwięcej (7) w woj. mazowieckim.

Historyczne losowanie - kiedy i gdzie?

Przy obecnym poziomie niepewności na rynkach zainwestowanie 3 zł w kupon Lotto nie wydaje się fortuną, po stracie której będziemy płakać.

Do kumulacji, w której przewidywana pula na najwyższe wygrane może osiągnąć poziom 50 000 000 zł, doszło dlatego, iż żaden z graczy nie trafił „szóstki” w Lotto od 3 września - informuje Totalizator Sportowy.

Wtorkowe losowanie Lotto obędzie się o godzinie 22:15, a transmisję będzie można obejrzeć na antenie TVP Info oraz na stronie lotto.pl.

ikona lupy />
Wielka kumulacja w Lotto 50 mln zł / Forsal.pl