Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 5.771,31 pkt. Po otwarciu francuski indeks CAC 40 wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 3.338,21 pkt. Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX wzrósł o 0,42 proc. i wyniósł 6.446,15 pkt.

Indeks warszawskiej giełdy WIG 20 na otwarciu sesji wzrósł o 0,53 proc. i wyniósł 2276,68 pkt. Indeks WIG wzrósł o 0,47 proc. do poziomu 39791,20 pkt.

Większość europejskich indeksów wzrosła po ogłoszeniu przez Apple kwartalnych wyników finansowych. Zyski producenta elektroniki okazały się ponad dwa razy większe od oczekiwań inwestorów.

„Wyniki Apple'a mogą okazać się przyczyną radości nie tylko dla akcjonariuszy tej spółki. Sprzedaż 37 milionów iPhonów w IV kwartale to nie tylko swoisty trybut konsumentów pamięci założyciela firmy Steve'a Jobsa, ale także dowód na to, że konsumenci wciąż są gotowi wydać znaczne sumy by spełniać swoje zachcianki” – komentuje Emil Szweda, analityk Open Finance.

Po dobrych wieściach z Apple’a wzrosły kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy oraz notowania giełd azjatyckich.

„Efekty będą dostrzegalne także w Europie, która pożegnała krótkotrwałą (zaledwie kilku godzinową) korektę spadkową już wczoraj, w popołudniowej części sesji, kiedy indeksy odrabiały początkowe straty (za wyjątkiem giełdy w Atenach). Pomagać będzie także oczekiwanie na Fed, który po raz pierwszy zamierza przedstawić prognozę stóp procentowych” – przewiduje Szweda.

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego X-Trade Brokers zwraca uwagę na miłe zaskoczenie, które przyniosły inwestorom wstępne szacunki indeksów PMI dla państw strefy euro. „Jakkolwiek uważamy, iż szanse na wyraźne ożywienie w strefie euro są nikłe” – pisze Kwiecień. „dane zmniejszają ryzyko poważnej recesji w całej strefie, a inwestorom dają wręcz nadzieję na jej uniknięcie.”