Pierwsze tego typu oprogramowanie na świecie, które można było zainstalować w telefonie komórkowym, powstało dzięki wsparciu finansowemu funduszu inwestycyjnego Opulentia. Wyłożył on na przedsięwzięcie ok. 0,5 mln zł. Za te pieniądze Mariusz Łapa założył spółkę Humann specjalizującą się w opracowaniu nowatorskich rozwiązań informatycznych. SeeYou jest pierwszym, ale Humann pracuje również nad trzema innymi systemami, które mają poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych. Wśród nich jest m.in. komputer, którym będzie można sterować za pomocą fal mózgowych. – Jednak by wejść z nim na rynek, muszę pozyskać dodatkowe środki na produkcję – mówi Łapa.

Część na pewno uda mu się pozyskać ze sprzedaży SeeYou. Urządzenie kosztuje 2,5 tys. zł i dystrybuowane jest trzema kanałami – przez internet, call center marki Humann oraz w ośrodkach integrujących osoby niewidome i niedowidzące.

Kupujący, oprócz telefonu ze specjalistycznym oprogramowaniem, które umożliwia m.in. wysyłanie głosowych SMS-ów, dostaje abonament telefoniczny w Orange. Humann kilka miesięcy temu wykupiła dostęp do częstotliwości tego operatora.

Jednak pieniędzy ze sprzedaży telefonów nie wystarczy na realizację nowych przedsięwzięć. Dlatego Łapa już zaczął rozmowy z inwestorami. – Chcemy związać się z dużym międzynarodowym funduszem inwestycyjnym, który zostałby naszym partnerem strategicznym. Tylko wówczas moglibyśmy zadebiutować z naszymi rozwiązaniami na zagranicznych rynkach. A chcemy wejść do Skandynawii, Hiszpanii i USA – tłumaczy. Myśli także o wprowadzeniu akcji firmy do obrotu publicznego na rynku NewConnect.

Reklama

Brzmi jak bajka i jak w bajkach droga do sukcesu nie była prosta. Marcin Łapa z doświadczenia jest informatykiem. I to dobrym. Już w liceum brał udział w licznych konkursach informatycznych, dzięki którym wygrał indeks na studia. Zwycięstwo w nich okazał się dla niego również przepustką do pracy w dużych międzynarodowych koncernach. Karierę zawodową zaczął od pracy dla firmy energetycznej Apator, w której wdrażał systemy rozliczania energii elektrycznej. Później przyszła kolej na inne spółki z tego sektora, w tym RWE, w których pogłębiał swoje doświadczenie w sektorze rozwiązań informatycznych dla biznesu energetycznego. Następnie pojawiły się oferty w międzynarodowych korporacjach, takich jak SAP czy ABB. W tej pierwszej wdrażał system HR dla 80 tys. pracowników tej firmy zatrudnionych w jej oddziałach na całym świecie.

W SAP natomiast wprowadzał rozwiązania dla Petrolotu polegające na rozliczaniu paliwa zatankowanego do samolotów. W wolnych chwilach pracował też przy tworzeniu portali internetowych. Jego największym sukcesem jest stworzenie Przeznaczeni.pl, portalu, który bije rekordy popularności wśród ludzi szukających swojej drugiej połowy.

Cztery lata temu doszedł jednak do wniosku, że chciałby zrobić coś pod własnym nazwiskiem. Pojawiła się wówczas idea założenia spółki Humann i produkowania rozwiązań mających na celu wspieranie w życiu codziennym ludzi niepełnosprawnych. Opracowanie SeeYou zajęło rok.

– Poznałem już technologię mobilną, którą postanowiłem połączyć z doświadczeniem informatycznym oraz obserwacją środowiska, w którym przebywam. Moja mama jest osobą słabowidzącą – tłumaczy Łapa.

Poza dalszym rozwojem spółki Humann Łapa działa jeszcze w biznesie doradztwa z obszaru systemów SAP wspierających zarządzanie. Robi to przez swoją drugą spółkę LMCI.

W wolnych chwilach pomaga żonie w prowadzeniu firmy, która specjalizuje się w organizacji przyjęć ślubnych i wesel.