Europosłanka Amelia Andersdotter reprezentująca szwedzką Partię Piratów chwaliła Polaków za aktywny sprzeciw wobec porozumienia ACTA. Jak mówiła na wspólnej z szefem Ruchu Januszem Palikotem konferencji prasowej, Polska była w tym zakresie liderem dla całej Europy.

Według Andersdotter obecnie konieczne jest podjęcie na poziomie UE politycznych inicjatyw dotyczących m.in. neutralności sieci i praw autorskich. Jak mówiła, jest to kolejna szansa dla Polski do odegrania wiodącej roli w budowie europejskiej platformy porozumienia w tym zakresie.

"Potrzebujemy politycznego przywództwa, kogoś, kto weźmie odpowiedzialność za przeprowadzenie zmian, których oczekują Europejczycy. Widzę więcej tego potencjału w Polsce, niż w innych krajach, które odwiedzałam" - powiedziała szwedzka europosłanka.

Sekretarz generalny niemieckiej Partii Piratów Johannes Ponander przekonywał, że ograniczenia wynikające z praw autorskich są dla swobodnego przepływu idei tym, czym były granice państwowe przed podpisaniem układu z Schengen.

Wyraził zadowolenie z możliwości współpracy z Ruchem Palikota w sprawie wolności w internecie. Jak podkreślił, działając wspólnie obie partie mogą działać skuteczniej.

"Byłbym zachwycony gdyby Polska chciała być liderem i orędownikiem polityki wolności w internecie w UE" - powiedział Ponander.

Palikot podkreślił, że Partia Piratów i Ruch Palikota mają bardzo zbliżony program. "Właściwie trudno byłoby nam dzisiaj znaleźć jakieś zasadnicze różnice między nam a Piratami" - powiedział. Jak podkreślił, nie chodzi tutaj jedynie o obszar wolności w internecie.

Zapowiedział współpracę z Europejską Partią Piratów w zakresie promowania głosowania przez internet. Przypomniał, że Ruch Palikota złożył w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który zakłada takie właśnie rozwiązanie.

Według Palikota popularność partii pirackich w Europie, ale też na świecie, wzięła się stąd, że dotychczasowe "bardzo neoliberalne" rozstrzygnięcie, zgodnie z którym nie ma żadnego limitu dla ochrony praw autorskich przestało się sprawdzać, szczególnie w internecie.

Zdaniem lidera Ruchu Palikota, obecnie potrzebna jest nowa umowa społeczna dotycząca własności intelektualnej. Jak zaznaczył, powinna ona dotyczyć nie tylko środowiska internetu, ale obejmować całe życie społeczne.