Prace na placu budowy bloku energetycznego na węgiel kamienny o mocy 1000 MW zaczynają się rozkręcać.

– Nadgoniliśmy opóźnienie i obecnie wszystkie etapy budowy realizowane są zgodnie z planem – mówi DGP Wiesław Różacki, prezes Hitachi Europe w Polsce. Koncern jest generalnym wykonawcą inwestycji Enei, trzeciej pod względem wielkości grupy energetycznej z udziałem Skarbu Państwa w Polsce.

Wydatki na wykonane dotychczas prace budowlane wyniosły ok. 1 mld zł. To blisko 20 proc. z 5,1 mld zł netto zapisanych w kontrakcie z konsorcjum budowlanym. W Enei usłyszeliśmy, że do końca grudnia spółka liczy się z wydatkowaniem kolejnych 500 mln zł.

Obecnie przy budowie nowego bloku pracuje 150 osób, czyli mniej niż 10 proc. liczby, jaka będzie potrzebna w szczycie robót. Na przełomie 2014 i 2015 r. przy realizacji nowego bloku uwijać się będzie ponad 2 tys. pracowników. Na placu budowy, w sąsiedztwie istniejącej Elektrowni Kozienice, wbito już ponad 940 żelbetowych pali, które wzmocniły grunt. Wkrótce rozpoczęte zostaną prace przy budowie kotła, instalacji odsiarczania spalin i chłodni kominowej, za którą odpowiedzialny jest Polimex-Mostostal, konsorcjant Japończyków. Do stawiania obiektu o wysokości 185 m oraz 146-m średnicy u podstawy polska firma wybrała belgijską spółkę Hamon. Wcześniej zanosiło się na to, że na plac budowy mogą wejść Chladici Veże, ale po publikacjach DGP ujawniających, że za Czechami stoją Rosjanie, a firmę kontroluje Kreml, do podpisania umowy nie doszło.

W przyszłym roku ma ruszyć montaż kluczowych dla przyszłej elektrowni konstrukcji kotła i budynku maszynowni. W kolejnych etapach mają powstać: instalacja przygotowania wody, elektrofiltr oraz plac nawęglania. Na połowę 2016 r. zaplanowano rozruch próbny. Za cztery lata z nowego bloku popłynie prąd. Będzie on emitować do atmosfery o ok. 30 proc. mniej CO2 niż obecnie pracujące elektrownie. Po zakończeniu inwestycji o ponad 25 proc. zwiększą się udziały Enei w rynku produkcji energii, a z ponad 4 tys. MW zainstalowanej mocy spółka wysunie się na trzecią, za PGE i Tauronem, pozycję w kraju, dystansując francuski EdF.

Reklama

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński powiedział w piątek, że inna gigantyczna polska inwestycja w energetyce, czyli budowa dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW, ruszy w połowie sierpnia. PGE, która jest inwestorem wartego 9,4 mld zł projektu, dwa dni wcześniej poinformowała o ustaleniu podstawowych warunków na dostawy paliwa z Kompanii Węglowej.

  • 20 proc. zakładanych wydatków poniosła już Enea na rozbudowę Elektrowni Kozienice
  • 5,1 mld zł warta jest umowa na budowę bloku energetycznego w Kozienicach
  • 18,9 mld zł to łączna wartość netto kontraktów na realizację trzech inwestycji: Enei, Tauronu i PG