Ani Rosja, ani Unia Europejska, nie mogą wpływać na wybory ukraińskich elit. Premier Donald Tusk w wywiadzie dla TVP1 zdecydowanie podkreślił, że Ukraińcy sami muszą decydować o swojej przyszłości.

Sąsiedzi lub instytucje międzynarodowe mogą jedynie pomóc przeprowadzić demokratyczne reformy, reszta powinna zostać w rękach władz w Kijowie.

Donald Tusk nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy jego zdaniem Rosja próbuje wpływać na Ukrainę. Premier stwierdził, że nie czuje się powołany, by analizować na ile Rosja próbuje wywierać presję na Kijów. "Mam swój pogląd, ale nie chcę pouczać" - stwierdził Donald Tusk.

Reklama

Premier polskiego rządu podkreślił, że niedopuszczalny jest scenariusz, gdy Moskwa w zamian za pomoc będzie oczekiwać uległości władz w Kijowie. Gdyby takie sygnały potwierdziły się, to nie będzie pomoc, ale forma przymusu. Szef rządu za dobrą monetę przyjmuje zapewnienia Władimira Putina. Prezydent Rosji zapowiedział, że oferta pomocy gospodarczej dla Ukrainy pozostaje niezmieniona, nawet w obliczu zmiany rządu. Ukraińcy sami wybierają władze i te demokratyczne władze nie mogą być przymuszane ani przez sąsiadów, ani przez instytucje międzynarodowe - stwierdził premier.

Dzisiejszą decyzję ukraińskiej Rady Najwyższej o odwołaniu rządu Azarowa i anulowaniu antydemokratycznych ustaw, Donald Tusk określił jako "znaki nadziei". W wywiadzie dla TVP Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu najbliższych będzie chciał przekonywać najważniejszych europejskich polityków do "dobrego rozwiązania" dla Ukrainy. Budapeszt, Bruksela, Paryż. Najbliższe dwa dni Donald Tusk zamierza poświęcić rozmowom w sprawie przyszłości Ukrainy. Spotka się między innymi z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i przewodniczącym Komisji Europejskiej. Szef rządu zapowiedział, że o Ukrainie będzie zabiegał o to, by przekonać europejskich przywódców, że Ukraina nie jest skazana na czarny scenariusz.

Premier Tusk przypomniał, że Polska z wielką empatią i przyjaźnią współpracująca z Ukrainą od początku niepodległości, powinna zaoferować Ukrainie taką pomoc, jaką to państwo sobie życzy. To Ukraińcy sami muszą decydować o swojej przyszłości.

Wywiad z premierem Donaldem Tuskiem zostanie w całości wyemitowany w ukraińskiej telewizji Kanał 5 (około 21.00 naszego czasu).