"Spółka zdecydowała, że jej kapitał będzie lepiej wydany w Polsce, w szczególności w Basenie Morza Bałtyckiego, gdzie odwiert Lewino-1G2 dał obietnicę na produkcję gazu łupkowego (...). Decyzja została podjęta po nowej rundzie zakończonych sukcesem rozmów w Polsce, gdzie Baker Hughes będzie rozwijał pole gazowe Siekierki, a TransAtlantic będzie rozwijał pole Rawicz i kontynuował ocenę zalet basenu karbońskiego" - czytamy w komunikacie.

>>> Polecamy: 10 kroków w kierunku gazu z USA, czyli jak Polska może uniezależnić się od Rosji

W styczniu spółka San Leon Energy, której inwestorami są m.in. miliarder George Soros i fundusz Blackrock poinformowała, że zakończyła testy odwiertu Lewino-1G2 na koncesji Gdańsk-W i wierzy w osiągnięcie przepływu gazu na komercyjnym poziomie. Długotrwały przepływ gazu łupkowego w czasie testów w pionowym odwiercie Lewino 1G2 wyniósł 40-60 tys. stóp sześciennych na dobę. „To najbardziej obiecujący pionowy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce do tej pory" - oceniał wówczas Oisin Fanning, szef San Leon. Czytaj więcej o łupkowych sukcesach San Leon w Polsce.

Pod koniec marca TransAtlantic Worldwide, Ltd., spółka zależna TransAtlantic Petroleum Ltd., podpisała niewiążący term sheet z San Leon Energy plc dotyczący zaangażowania w dziewięć koncesji poszukiwawczych w Polsce.

Reklama

W połowie ubiegłego roku San Leon przejął 100 proc. udziałów Talisman Polska z aktywami wartymi ok. 10 mln USD, a także udziały w 3 koncesjach poszukiwawczych gazu łupkowego: Gdańsk W, Szczawno i Braniewo S.

San Leon inwestuje w polskie łupki na przekór decyzjom innych koncernów wydobywczych. Obecnie w Polsce są zaledwie 93 czynne koncesje. Jeszcze rok temu było ich 113. W styczniu z dwóch zezwoleń na poszukiwanie w pokładach łupkowych zrezygnowała włoska grupa ENI. Wcześniej wycofali się z naszego kraju inni potentaci, m.in. Exxon, Marathon Oil i Talisman. O znikających koncesjach czytaj więcej tutaj.