Jak informuje irlandzka spółka, długotrwały przepływ gazu łupkowego w czasie testów w pionowym odwiercie Lewino 1G2 na koncesji Gdańsk wyniósł 40-60 tys. stóp sześciennych na dobę.

„To najbardziej obiecujący pionowy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce do tej pory. Przeszliśmy długą drogę w kierunku komercyjnego wydobycia gazu z niekonwencjonalnych źródeł ” – napisał w oświadczeniu Oisin Fanning, szef San Leon.

Testowany odwiert nie został jeszcze w pełni oczyszczony z płynów frakcyjnych, dlatego San Leon szacuje, że po zakończeniu tego procesu długotrwały przepływ gazu może wynieść nawet 200 tys. - 400 tys. stóp sześciennych dziennie, czyli 4 mln metrów sześciennych rocznie. Będzie to odpowiadać ok. 0,03 proc. zużycia gazu w Polsce.

Agencja Bloomberg ocenia, że wyniki testów koncernu San Leon są kamieniem milowym na drodze do rozpoczęcia komercyjnej produkcji gazu z łupków w całej Europie.

Reklama

San Leon poinformował, że wykona poziomie wiercenie najszybciej, jak tylko będzie to możliwe, aby przetestować całkowite możliwości odwiertu, przeprowadzić wielostopniową frakcję i udowodnić, że przepływ gazu łupkowego może zostać uznany za komercyjny. Prace nad horyzontalnym odwiertem mają zostać rozpoczęte najpóźniej w lipcu tego toku.

“Jesteśmy przekonani, że pokażemy światu prawdziwe przepływy gazu na poziomie komercyjnym. Jeśli dokonamy tego w Polsce, będzie to możliwe też w innych krajach” – mówi prezes San Leon.

Oprócz Polski gazem łupkowym zainteresowane są także Wielka Brytania, Ukraina i Rumunia. Państwa te liczą na to, że podobnie jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych, wydobycie tego surowca obniży koszty energii i obniży import gazu.

Z szacunków amerykańskiej agencji Energy Information Administration wynika, że Polska posiada największe zasoby gazu łupkowego w Europie. Teraz jednak rząd musi walczyć z odpływem koncernów wydobywczych, zniechęconych do inwestowania w Polsce przez rygorystyczne przepisy prawne i plany podniesienia podatku od wydobycia gazu łupkowego. Z poszukiwań gazu w naszym kraju wycofały się już m.in. Marathon Oil i Talisman Energy, a włoski koncern Eni nie przedłużył dwóch z trzech posiadanych koncesji na gaz łupkowy w Polsce.

Perspektywy polskiej branży łupkowej zaczynają jednak wyglądać coraz bardziej obiecująco. Dennis McKee, szef United Oilfield Services, jednej z największych firm specjalizujących się wierceniach i szczelinowaniu, mówił ostatnio, że pierwsze komercyjne przepływy gazu łupkowego w Polsce mogą nastąpić jeszcze w tym roku. Spółka United Oilfield Services przeprowadzała proces szczelinowania hydraulicznego m.in. w odwiercie Lewino.

“Wyniki odwiertu Lewinoto wielki krok w procesie komercjalizacji gazu łupkowego w Polsce” – ocenia McKee. Zdaniem prezesa UOS, komercyjna produkcja gazu z odwiertu należącego do San Leon może ruszyć przed październikiem 2014 roku, po przeprowadzeniu testów przepływu.

Kurs akcji San Leon Energy na giełdzie w Londynie rósł przed południem o 9,3 proc. do 4,35 funtów.

>>> Koncern 3Leg Resources poinformował wczoraj, że sprzedała swoje udziały w niemieckich koncesjach poszukiwawczych, aby skoncentrować się na odwiertach na polskim Pomorzu,poinformował dyrektor wykonawczy 3Leg Resources Kamlesh Parmar.