"Dobre perspektywy rynkowe potwierdza wartość portfela zleceń. Z tych 251,7 mln zł ok. 230 mln zł przypada na ten rok. Gdy dodamy wykonanie w I kwartale plus zlecenia na resztę roku, suma stanowi wykonanie przychodów w roku ubiegłym - razem to blisko 320 mln zł" - powiedział prezes Ryszard Matyka podczas konferencji prasowej.

Wiceprezes Robert Ruszkowski dodał, że wartość kontraktów negocjowanych wynosi 217,5 mln zł i do realizacji w tym roku może wejść nawet blisko połowa z nich. Zastrzegł jednak, że trudno powiedzieć, czy jednak większa część6 nie przejdzie na przyszły rok.

Wśród kontraktów podpisanych, 37% wartości przypada na infrastrukturę krajową, a 31% na infrastrukturę zagraniczną. W kontraktach negocjowanych dominuje infrastruktura zagraniczna (49%) i segment marine&offshore (30%).

Vistal celuje w pozycję samodzielnego wykonawcy na rynku skandynawskim

Vistal Gdynia celuje w zdobycie pozycji wykonawcy, a nie tylko dostawcy na rynkach zagranicznych, priorytetowo traktując Skandynawię, poinformowali przedstawiciele zarządu.

"Spodziewamy się, że efekty założenia spółki w Szwecji przyjdą w przyszłym roku. Powinna nam ona wiele ułatwić, szczególnie, jeśli chodzi o świadczenie usług na tamtejszym ryku. Liczymy też, że dzięki niej będzie jeszcze lepsze pozyskiwanie kontraktów na tym rynku" - powiedział wiceprezes Robert Ruszkowski podczas konferencji prasowej.

"Chcielibyśmy tam zaistnieć, jeśli chodzi o wykonawstwo na miejscu. Za 5-7 lat skończą się pieniądze z perspektywy unijnej i wtedy chcemy ten rynek mieć. Prawdziwe sukcesy widzimy za granicą. Nasz pogląd na chwilę obecną to: rynek polski i zagraniczny - '50 na 50', ale w przyszłości chcemy produkować znacznie więcej za granicą. Najważniejsza będzie Skandynawia" - podkreślił prezes Ryszard Matyka.

Ruszkowski dodał, że większość przychodów będzie generowana za granicą, gdyż sprzedawane będą tam także usługi i montaże, a nie tylko dostarczane elementy.

"Spółka uczy się, poznaje wymagania, specyfikę rynku. Chcemy osiągnąć zdolność do świadczenia usług budowlano-montażowych za granicą, przy spełnieniu wszystkich wymogów które tam obowiązują" - podsumował wiceprezes Bogdan Malc.

Vistal Gdynia - spółka dominująca grupy Vistal - to wiodący producent konstrukcji stalowych w Polsce, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w styczniu 2014 r. Grupa działa w segmentach offshore, infrastrukturalnym, marine, infrastruktury portowej, budownictwa kubaturowego i energetyki.