"Z naszego badania wynika, że Polakom podoba się pomysł rozwoju samochodów elektrycznych w naszym kraju. Aspekt, na który polscy kierowcy zwracają uwagę to w znacznie większym stopniu oszczędność użytkowania niż ekologia. Polsce brakuje obecnie dużego technologicznego przedsięwzięcia na miarę światową i projekt polskiego samochodu elektrycznego mógłby wypełnić tę lukę" - powiedział wiceprezes dr Adam Czarnecki cytowany w komunikacie.

Do korzystania z samochodu elektrycznego zachęciłyby polskich kierowców niskie koszty użytkowania (64% wskazań), długodystansowe ładowanie (55%) oraz dofinansowanie zakupu samochodu przez państwo (50%). Aż 81% badanych wskazało, że do korzystania z takiego samochodu zniechęciłby wysoki koszt zakupu, a 67% wskazało na problemy z dostępnością miejsc do ładowania w mniejszych miejscowościach, podano również.

"Warto zauważyć, że mimo niewątpliwych zalet samochodów elektrycznych, większości Polaków póki co na takie rozwiązanie nie stać. Obecne na polskim rynku samochody hybrydowe posiadające zarówno silnik spalinowy jak i silnik elektryczny, wprawdzie zyskują z roku na rok na popularności, jednak daleko im do wyparcia samochodów tradycyjnych. Musimy pamiętać, że większość Polaków kupuje samochody na rynku wtórnym, a tam nie znajdą samochodów elektrycznych. Dlatego pomysł rządu - produkcji polskiego samochodu elektrycznego oraz ułatwienie Polakom jego zakupu - z pewnością przyczyniłby się do popularyzacji tego rozwiązania, na które - jak widać z naszego badania - Polacy są otwarci" - dodał Czarnecki.

Polacy dobrze oceniają projekt rozwoju produkcji samochodu elektrycznego, tylko 8% badanych uznała tę propozycję za zdecydowanie zły pomysł. Bardziej entuzjastycznie na temat projektu wypowiadają się mężczyźni, mniej entuzjastycznie - mieszkańcy dużych miast, podano także.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na reprezentatywnej grupie Polaków (płeć, wiek, wielkość miejscowości), Próba, N= 671 czynnych kierowców (którzy w ciągu ostatniego roku prowadzili samochód). 

>>> Czytaj też: Wielka inwestycja w Polsce? Tesla chce otworzyć „gigafabrykę” w Europie Środkowej