Jak poinformował sekretarz stanu ds. turystyki, handlu i usług Nuno Fazenda, masowa inspekcja dotyczy głównie produktów spożywczych, które najbardziej drożeją.

“W ostatnim roku średnia wartość koszyka wzrosła w Portugalii o 21,1 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej niż wyniosła inflacja, szacowana na 8,6 proc.” - powiedział Fazenda zapewniając, że rząd będzie zwalczał “wygórowane ceny” w sklepach.

Fazenda wyjaśnił, że środowa akcja, która jest pierwszą ogólnokrajową kontrolą na dużą skalę, ma służyć obniżeniu cen produktów poprzez walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Przypomniał, że w przypadku wielu produktów ceny w ciągu ostatniego roku zwiększyły się o 40-70 proc., co - jak dodał - trudno tłumaczyć rosnącą inflacją.

Z danych rządu premiera Antonia Costy wynika, że od września wszczęto 40 postępowań przeciwko nieuczciwym handlowcom. Były one efektem kontroli funkcjonariuszy ASAE. “Jednym z częstych nadużyć właścicieli sklepów było pobieranie przy kasie wyższych kwot w stosunku do cen widniejących na półkach” - powiedział Fazenda.

Reklama

Z Lizbony Marcin Zatyka