Gazeta była własnością państwa, lecz prowadziła niezależną linię redakcyjną.

O jej losie zdecydował spadek dochodów z reklam oraz oficjalnych ogłoszeń, których austriackie firmy nie są już zmuszone publikować za pośrednictwem prasy drukowanej. Z liczącego ponad 80 osób wiedeńskiego zespołu pozostało tylko 20 pracowników, którzy będą nadal prowadzić portal.

Konieczność redukcji kosztów nie ominęła także znacznie młodszego, bo liczącego zaledwie 133 lata miesięcznika National Geographic. Pismo, założone w 1888 przez amerykańskie Towarzystwo Geograficzne i znane z wysmakowanych zdjęć, koncentrowało się na tematyce naukowej i służyło czytelnikom zainteresowanym odkrywaniem świata.

Miesięcznik nie będzie już dostępny w kioskach w papierowej wersji (będą ją nadal otrzymywać prenumeratorzy), a redakcja zwolniła wszystkich etatowych dziennikarzy: w planach jest korzystanie tylko z autorów zewnętrznych. Nie podano, ile osób rozstało się z NatGeo, ale rzecznik pisma zapewnił w czwartek, że zmiany nie spowodują pogorszenia jakości materiałów i obniżenia lotów, a magazyn będzie rozwijać produkty cyfrowe. (PAP)

Reklama