Z jednego z przeprowadzonych badań wynika, że przeciętny Amerykanin liczy, że przejdzie na emeryturę w wieku 62 lat pisze CNBC. Co ciekawe liczba ta znacznie różni się w zależności od generacji: pokolenie Y (osoby w wieku 25-40 lat) wskazuje na 59 lat, natomiast boomersi (osoby w wieku 57-75) na 68. Starsze pokolenie jest jednak znacznie pewniejsze, że emerytura zapewni mu finansowe bezpieczeństwo. Generacja Y postrzega częściej taką ewentualność w kategorii „cudu”.

- Emerytura to nie kwestia wieku. To sprawa majątku – twierdzi Hogan.

Jak dużych oszczędności będą potrzebowali, żeby pozwolić sobie na porzucenie pracy? Z ogólnokrajowego badania przeprowadzonego przez firmę Charles Schwab wynika, że wskazują średnio na kwotę 1,9 mln dol. (ta kwota obejmuje dostępne w Stanach Zjednoczonych emerytalne plany oszczędnościowe). To oczywiście tylko szacunki i uśrednione wartości.

Reklama

Wspomniany Hogan rekomenduje, by każdy policzył to dla siebie, próbując oszacować, jak duże będą roczne koszty planowanego na emeryturze stylu życia i na tej podstawie wyliczył potrzebną kwotę.

Polski sen

Jak duży kapitał musisz zbudować, żeby zostać rentierem w Polsce? Były dyrektor finansowy jednego z banków hipotecznych i autor książki „Finansowa forteca” Marcin Iwuć oszacował, że aby wygenerować z bezpiecznej inwestycji w detaliczne obligacje skarbowe COI (indeksowane inflacją) dodatkową pensję na poziomie ok. 5 tys. zł brutto potrzeba kapitału o wartości 1,5-1,75 mln zł. Założył, że inflacja będzie się utrzymywała na poziomie celu NBP, a więc roczna stopa zwrotu wyniesie nieco powyżej 3 proc., uwzględnił również podatek Belki. Inflacją nie martwimy się, ponieważ nasze zyski, a więc dodatkowy dochód, będą rosły wraz ze wzrostem cen. Zakładane 3 proc. to oczywiście bardzo ostrożne założenie i wygenerowanie wyższej rocznej stopy zwrotu jest w zasięgu wielu osób.

Kapitał powyżej miliona złotych? Jak długo musiałbyś odkładać, żeby zgromadzić taki kapitał? Zakładając, że odkładasz 1 tys. zł miesięcznie, które inwestujesz, przy założeniu 3-proc. stopy zwrotu i uwzględnieniu procentu składanego zgromadzisz kapitał 1,5 mln zł po… 52 latach.