W dzisiejszych czasach temat emerytur stanowi istotny punkt obrad na polskiej scenie społecznej i ekonomicznej. Przychodzi nam zrozumieć, że emerytura to nie tylko wizja spokojnego wieku podeszłego, ale także realna kwestia związana z naszą finansową przyszłością. Często budzi ona wiele emocji, zwłaszcza gdy patrzymy na rozbieżności w wysokościach świadczeń. Emerytury nie kojarzą nam się zwykle ze zawrotnymi kwotami, jednak, jak się okazuje, istnieją wyjątki od tej reguły. Obecnie o wiele bardziej opłaca się być emerytowanym premierem lub prezydentem niż przykładowo, nauczycielem lub strażakiem. Jakie emerytury przysługują zatem politykom, takim jak Donald Tusk i Jarosław Kaczyński?

Ile wynoszą emerytury polityków?

Emerytury dla osób piastujących najważniejsze stanowiska w państwie są znacznie wyższe: emerytura szeregowego posła wynosi około 7 500 zł, premiera lub ministra - około 8 500 zł, a prezydenta - około 10 500 zł. Europoseł po jednej pięcioletniej kadencji może liczyć na emeryturę w wysokości około 6 300 zł.

Reklama

Ile wynosi emerytura Donalda Tuska

Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, może liczyć na wyjątkowo atrakcyjne świadczenia emerytalne. Jego emerytura europejska wynosi aż 4,600 euro, co przekłada się na około 21 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Tusk jako były szef Rady Europejskiej zarabiał od początku kadencji około 105 tysięcy złotych miesięcznie, a od stycznia 2019 roku jego wynagrodzenie wzrosło do około 140 tysięcy złotych.

Dochód emerytalny Tuska z ZUS wyniesie natomiast 9 tysięcy złotych, co sumuje jego łączne przyszłe świadczenia emerytalne na imponujących 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile wynosi emerytura Jarosława Kaczyńskiego

Z drugiej strony Jarosław Kaczyński, prezes partii rządzącej PiS, ma zapewnioną emeryturę ZUS-owską w kwocie 7150 złotych. Kaczyński ma możliwość dalszego zwiększania swojej przyszłej emerytury. W ubiegłym roku z tytułu pracy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zarobił ponad 216 tysięcy złotych. Dodatkowo, z tytułu emerytury ZUS na jego konto wpłynęło ponad 96 tysięcy złotych, co daje około 8000 złotych miesięcznie.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce?

Na tle tych liczb warto zwrócić uwagę na przeciętne emerytury w Polsce. Po ostatniej waloryzacji średnia emerytura w Polsce wynosi 3 311,61 złotych brutto. W przypadku mężczyzn wyniosła 3184 zł, podczas gdy u kobiet - 2128 zł. Minimalna emerytura wyniosła natomiast w tym roku 1338 zł brutto.

Podsumowanie

Emerytury polityków, takich jak Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński, są znacznie wyższe niż przeciętne emerytury w Polsce. Choć świadczenia te są związane z ważnymi i odpowiedzialnymi stanowiskami, które obaj panowie zajmowali lub nadal zajmują, warto zastanowić się, czy różnice te są proporcjonalne do skali odpowiedzialności i znaczenia ich pracy dla dobra publicznego.