Co to jest ulga mieszkaniowa?

Ulga mieszkaniowa przysługuje tym, którzy w ciągu ostatnich trzech lat sprzedali nieruchomość i zainwestowali uzyskane środki w cele mieszkaniowe. Jest to nie tylko sposób na uniknięcie 19-proc. stawki podatkowej od dochodu ze sprzedaży, ale również możliwość odliczenia od podatku wydatków związanych z nabyciem nowego mieszkania, budową, przebudową, remontem, czy nawet zakupem różnego rodzaju sprzętu.

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Reklama

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, musisz uwzględnić ją w deklaracji PIT-39. Od 15 lutego będzie można skorzystać z usługi e-PIT, która umożliwia wgląd we wstępnie wypełnioną deklarację podatkową. Ważne jest, aby samodzielnie dopilnować wpisania odpowiednich odliczeń, ponieważ nie wszystkie ulgi będą uzupełniane automatycznie.

Oprócz ulgi mieszkaniowej warto zwrócić uwagę na inne dostępne ulgi, takie jak ulga termomodernizacyjna,dla małżonków rozliczających się wspólnie, dla osób samotnie wychowujących dziecko, dla honorowych dawców krwi, rehabilitacyjna czy ulga na internet.

Co konkretnie można odliczyć? Lista jest dłuższa, niż myślisz

  • Wydatki na AGD - zakup nowej pralki, lodówki, zmywarki i innych większych urządzeń AGD. Jednak nie każdy zakup AGD kwalifikuje się do odliczeń w ramach tej ulgi - wykluczone są mniejsze urządzenia, jak ekspresy do kawy czy toster.
  • Zakup lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do własności czy też gruntu pod budynek mieszkalny.
  • Meble - od szafek kuchennych i łazienkowych po zabudowę na wymiar, a także piekarniki i oświetlenie.
  • Inne wydatki - środki przeznaczone na remonty, w tym wymiana podłóg, okien, montaż nowej instalacji wodnej i gazowej, a nawet koszty notarialne czy te związane ze spłatą kredytu.

Podsumowanie

Ulga mieszkaniowa to jedna z możliwości obniżenia zobowiązań podatkowych, o której warto pamiętać przy rozliczeniu PIT. Szczególnie teraz, gdy zbliża się termin składania deklaracji, warto sprawdzić, czy nie przysługuje nam możliwość odliczenia wydatków na cele mieszkaniowe, w tym na nowe AGD czy meble.