Comarch szacuje tegoroczny capex na poniżej 100 mln zł, poinformował wiceprezes Konrad Tarański. W obszarze kosztów spółka spodziewa się m.in. niskiego dwucyfrowego wzrostu płac i wzrostu kosztów energii o kilkanaście mln zł r/r.

"Capex powinien być poniżej 100 mln zł w 2023 r." - powiedział Tarański podczas wideokonferencji. Przypomniał, że data center w USA, które w ub.r. było największą inwestycją jest na ukończeniu i w jego przypadku płatności "będą jeszcze w I kw. i może w II kw., ale znacznie mniejsze".

"Presja na wzrost kosztów się utrzymuje. Ale jak państwo widzieli po wynikach IV kwartału, sądzimy, że odczyty będą mniejsze, czyli dynamika wyrażona w procentach będzie spadać w poszczególnych okresach. Jest to jeden z celów strategicznych Grupy Comarch na ten rok" - powiedział także wiceprezes.

Reklama

Jeśli chodzi o wzrost kosztów z tytułu energii elektrycznej powiedział: "On będzie znaczący, może nie aż tak bardzo, jak się nam wydawało w II półroczu ub.r. Koszty będą bardzo wysokie w I kw. tego roku, potem w kolejnych kwartałach te ceny są znacznie mniejsze, aczkolwiek i tak znacznie powyżej tego, co płaciliśmy w 2022 r. Te koszty całoroczne zależą od tego, jak będą się kształtować ceny, zwłaszcza w II półroczu. Szacuję ten wzrost na kilkanaście mln zł, 15-20 mln prawdopodobnie w skali całego roku, taki wzrost wystąpi".

Koszty badań i rozwoju w 2023 r. "powinny być lekko poniżej 20% przychodów ze sprzedaży", poinformował także.

Natomiast w obszarze płac, spółce zależy, by ich dynamika "w całym roku była niska dwucyfrowa, jednocyfrowej trudno oczekiwać".

Odnosząc się do ewentualnego nabycia pozostałych udziałów w klubie Cracovia, podtrzymał zainteresowanie spółki.

"Proces jest po stronie Urzędu Miasta Krakowa, który deklarował ogłoszenie przetargu na te udziały i obecnie jest w fazie przygotowawczej. Jeżeli będzie ogłoszony to oczywiście Comarch będzie mocno rozważał złożenie oferty w tym zakresie" - powiedział Tarański. Dodał, że o ruchach w zakresie dokapitalizowania Cracovii będzie decydował po rozstrzygnięciu przetargu na sprzedaż udziałów mniejszościowych przez Kraków.

Z kolei o akwizycjach wiceprezes powiedział: "Rozmów mamy sporo, ale nie nazwałbym, że są na zaawansowanym etapie. Nie jest tak, że w kilku najbliższych miesiącach zepniemy jakąś dużą transakcję".

Comarch specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. W 2022 r. miała 1,86 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)