Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 71,82 USD, niżej o 0,01 proc., po spadku w czwartek o ponad 3 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na VII wyceniana jest po 76,12 USD za baryłkę, niżej o 0,17 proc.

Inwestorzy oceniają komentarze z Moskwy, która zasugerowała, że kraje sojuszu OPEC+ prawdopodobnie nie zmienią poziomów produkcji ropy, gdy spotkają się na najbliższym posiedzeniu w czerwcu.

"Jest mało prawdopodobne, aby OPEC+ podjął jakiekolwiek dalsze kroki na czerwcowym spotkaniu sojuszu po tym jak miesiąc temu podjął decyzję o ograniczeniu dostaw (od maja do końca 2023 r. o ponad 1 mln baryłek dziennie)" - powiedział wicepremier Rosji Aleksander Novak.

Reklama

"Nie sądzę, że będą jakieś nowe kroki (OPEC+)" - podkreślił.

"Zaledwie miesiąc temu podjęto decyzję dotyczącą dobrowolnego obniżenia wydobycia ropy przez niektóre kraje ze względu na to, że obserwowaliśmy powolne tempo ożywienia globalnej gospodarki" - powiedział Novak w wywiadzie dla "Izwiestii".

Dodał, że zadaniem OPEC+ jest teraz monitorowanie tego, co dzieje się na rynkach i w razie konieczności szybkie reagowanie.

Inwestorzy na rynkach śledzą też informacje w sprawie uniknięcia niewypłacalności USA.

Anonimowe źródła podają, że Republikanie i negocjatorzy z Białego Domu są bliżej osiągnięcia porozumienia w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia i ograniczenia wydatków federalnych na 2 lata.

aj/ ana/