Domański podczas „Live z ministrem finansów” odpowiadał m.in. na pytania internautów. Przypomniał, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,1 proc. i że w roku 2025 oczekiwany jest wzrost na poziomie 3,7 proc. PKB.

Dyskusja o przyjęciu euro

„Gospodarka jest w dobrej, a nawet bardzo dobrej kondycji, ale chcemy rosnąć szybciej, nie możemy się zadowalać wzrostem rzędu 3 proc.” – powiedział Domański. Odniósł się także do sprawy wprowadzenia euro w Polsce. Ocenił, że obecnie dyskusja o przyjęciu wspólnej waluty jest „dyskusją zastępczą”.

Reklama

„Polska gospodarka jest absolutnie niegotowa na przyjęcie euro, nie spełniamy kryteriów konwergencji” – powiedział Domański. Podkreślił, że złoty wiele razy pomógł polskiej gospodarce w radzeniu sobie z kryzysami. „W Ministerstwie Finansów nie trwają prace nad przyjęciem wspólnej waluty, nawet potencjalnym” – dodał. Polska zobowiązała się do przyjęcia euro w momencie, kiedy został podpisany traktat akcesyjny, na mocy którego nasz kraj stał się członkiem UE.

Brak pracowników

Minister mówił też w piątek, że przedsiębiorcy zwracają uwagę na problem z pracownikami w Polsce. „Chcemy nowych miejsc pracy, ale nie wszystkich, zależy nam na dobrze opłacanych miejscach pracy, na przykład w sektorze nowych technologii. Dlatego prowadzimy rozmowy ze spółkami zaawansowanych technologii, aby takich miejsc pracy tworzono jak najwięcej” – powiedział minister finansów. Jak dodał, dla przyspieszenia wzrostu konieczne jest uruchomienie inwestycji prywatnych i wskazał na potrzebę tworzenia przyjaznego środowiska dla inwestycji.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Domański mówił także o zmianach w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców – zauważył, że wraz z minister zdrowia Izabelą Leszczyną przedstawił plan zmian w składce, który miał być korzystny dla 93 proc. przedsiębiorców. „Wokół tej propozycji pojawiło się nieco kontrowersji. Będziemy szukać porozumienia, rozmawiać z przedstawicielami innych partii” – zapowiedział.

Niższy podatek Belki zamiast 60 tys. zł kwoty wolnej

Przypomniał, że został zobowiązany do opracowania planu wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dla osób fizycznych na poziomie 60 tys. zł. Podtrzymał deklarację, że to rozwiązanie wejdzie w życie, choć nie podał żadnej daty. Mówił także o zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli w tzw. podatku Belki.

„Trwają konsultacje, jak daleko możemy pójść z obniżeniem podatku Belki. Zaproponowaliśmy coś w postaci kwoty wolnej – osobnej dla depozytów, osobnej dla inwestycji na rynku kapitałowym. To nie jest wielka obniżka, ale to jest pokazanie kolejnego kroku w myśleniu o podatkach w Polsce i o podatku od zysków kapitałowych” – powiedział minister Domański.

Podkreślił, że jest zwolennikiem tego, aby „podatki były zbliżone” i żeby przez rozwiązania podatkowe „nie tworzyć sztucznych preferencji”. „Podatek będzie obniżony od 1 stycznia. W MF trwają prace nad innymi rozwiązaniami, które będą wspierały oszczędności Polaków na rynku finansowym” – powiedział Domański.

autor: Marek Siudaj