Jak stwierdził na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie dot. długu publicznego, planowana wizyta w Londynie to "byłby stosowny moment, by precyzyjnie opisać nasze plany i przekonać (do nich) również inwestorów zagranicznych".

"Zarówno dług, jak i rosnące potrzeby pożyczkowe mogłyby skłaniać niektórych do zastanowienia się, czy naprawdę jest tak dobrze" - zauważył Tusk, dodając jednocześnie, że "zmiana, jaka zaszła w Polsce 15 października, z dnia na dzień zwiększyła poziom zaufania". W ocenie premiera za granicą rząd obserwuje "same dobre reakcje i zaufanie do naszych intencji".

Tusk podkreślił, że "potrzebny nam jest konsekwentny, długofalowy, spokojny marsz". "Żadna nasza decyzja nie może oznaczać cierpienia jakiejś grupy w Polsce" - zaznaczył.

Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec listopada 2023 r. wyniosło ok. 1 bln 309,4 mld zł, co oznaczało wzrost o 12,3 mld zł, czyli o 1 proc. w ujęciu miesięcznym - poinformowało Ministerstwo Finansów 20 grudnia.

Reklama

Resort podał także, że dług krajowy wyniósł ok. 1 bln 26,3 mld zł, a dług w walutach obcych: ok. 283,1 mld zł, co stanowi 21,6 proc. całego długu Skarbu Państwa.