Zastrzeżenie numeru PESEL - co to jest?

Wprowadzone 17 listopada zastrzeganie numeru PESEL umożliwia obywatelom Polski „zamrożenie” swojego numeru identyfikacji osobistej, co zapobiega wykorzystaniu danych osobowych przez osoby nieuprawnione, szczególnie w kontekście finansowym.

Przykładowo, jeśli ktoś spróbuje zaciągnąć pożyczkę lub kredyt, wykorzystując zastrzeżony numer PESEL, instytucja finansowa podczas weryfikacji danych natrafi na blokadę w systemie. W efekcie transakcja zostanie zatrzymana, a osoba próbująca wykorzystać dane zostanie zidentyfikowana jako potencjalny oszust. Warto skorzystać z tej funkcji szczególnie w kontekście popularnych w ostatnim czasie oszustw.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: PREMIA ŚWIĄTECZNA W TYM ROKU ZASKOCZY

Oprócz bezpośredniej ochrony, zastrzeżenie PESEL zwiększa ogólne bezpieczeństwo danych osobowych. Warto tutaj podkreślić, że system ten nie wpłynie na codzienne sprawy urzędowe, takie jak rejestracja do lekarza czy realizacja recepty.

Rejestr zastrzeżeń PESEL - zasady działania

Zastrzeżenie numeru PESEL odnotowywane jest w specjalnym rejestrze, który zawiera ważne informacje, takie jak czas zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia oraz podmiot odpowiedzialny za te działania.

Baza ta jest stale aktualizowana, lecz nie jest "czyszczona", co umożliwia śledzenie historii zleceń użytkownika.

Jak zastrzec swój numer PESEL?

Zastrzeganie numeru PESEL to prosty proces, dostępny online poprzez usługę mObywatel, a także w urzędach gmin, w przyszłości być może w placówkach Poczty Polskiej oraz bankach. Aby zastrzec lub cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL online, potrzebne będą profil zaufany, podpis kwalifikowany, e-dowód lub dane do logowania w bankowości elektronicznej.

Wystarczy wykonać następujące kroki:

  • Zaloguj się na stronie mObywatel.gov.pl.
  • Wybierz opcję “Zastrzeż PESEL” lub “cofnij zastrzeżenie”.

Z usługi mogą skorzystać wszyscy pełnoletni obywatele posiadający numer PESEL, w tym również cudzoziemcy zarejestrowani w Polsce. Zastrzeżenie numeru PESEL jest całkowicie bezpłatne i realizowane niemalże natychmiastowo.

Podsumowanie

Wdrażanie usługi zastrzeżenia numeru PESEL to odpowiedź na rosnące wyzwania, związane z ochroną danych osobowych. Jako narzędzie zapobiegające wyłudzeniom i kradzieżom tożsamości, stanowi ona istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa obywateli.

>>> Ile stopni powinno być w mieszkaniu? Optymalna temperatura