„Rogacze” przechodzą od zaułku San Nicola w stronę historycznego centrum, aż do katedry. Procesję rozpoczyna „świeży rogacz”, czyli mężczyzna, który ożenił się jako ostatni w poprzednim roku. Po nim idą wszyscy mężczyźni z miasta z rogami na głowach, a towarzyszą im muzycy grający na różnych instrumentach ludowych.

Karnawał radości

Reklama

Harmonie, krowie dzwonki, tamburyny, pieśni i okrzyki nadają temu świętu zabawny charakter. W procesji święte przedmioty zastępowane są wszelkiego rodzaju rogami, papryczkami chili, sztandarami przedstawiającymi rogi i elementy falliczne, symbole płodności, obfitości i męskości.

„To dla nas wszystkich dzień zabawy z przymrużeniem oka. Pokazujemy naszym paniom, że wiemy wszystko o ich sprawkach” – powiedział PAP Lino, lokalny przedsiębiorca z długim małżeńskim stażem.

Legenda o św. Marcinie

Święto przypada na dzień i noc poświęcone pamięci Świętego Marcina z Tours i jego śmierci w listopadzie 397 r. W przeszłości ten czas był powiązany nie tylko z porami roku, ale przede wszystkim z kalendarzem chłopskim. Od 31. października rozpoczyna się 12-dniowy cykl zamykający tzw. „Capetièmpe”, czyli chłopski Nowy Rok. Ostatnie, najbardziej uroczyste dni Capetièmpe to 10 i 11 listopada.

Według legendy Marcin był szczególnie przywiązany do swojej siostry, do tego stopnia, że zawsze zabierał ją ze sobą, aby nie uległa pokusie mężczyzn, którzy mogliby „ukraść jej dziewictwo”. Zdarzyło się jednak, że pewnego dnia dziewczyna, korzystając z odwrócenia uwagi świętego, spotkała się z zalotnikiem i za krzakiem skonsumowała miłosny związek.

Święty Marcin dowiedział się o zdradzie kilka miesięcy później, kiedy ciąża jego siostry stała się oczywista. Właśnie z tego, trochę pokrętnego, powodu św. Marcin znany jest jako obrońca rogaczy i zdradzonych mężów.

A może mit o Wenus i Marsie?

Według innych źródeł, w rzeczywistości legenda o św. Marcinie jako obrońcy rogaczy jest transpozycją mitu świata grecko-rzymskiego o zdradzie Wenus-Afrodyty z Marsem-Aresem na szkodę biednego Wulkana-Hefajstosa, jej męża.

Wieczór kończy taniec wielkiej lalki, która strzela ogniami sztucznymi. I rozpoczyna biesiady i śpiewy w piwnicach i restauracjach, podczas których można skosztować win i typowych lokalnych produktów.

Z San Valentino Miłosz Marczuk