Zmiany klimatu coraz częściej wpływają na nasze życie. Zdaniem ubezpieczycieli mogą również wpłynąć na zwiększenie opłat za ubezpieczenie budynków informują niemieckie media.

Każdy ubezpieczyciel w Niemczech będzie musiał sprawdzić, czy jest w stanie w dłuższej perspektywie ubezpieczać rosnące szkody spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Ceny w górę? Niektórych nie będzie stać na ochronę

Reklama

Z relacji „Tagesschau" wynika, że w niektórych miejscach ubezpieczenie budynków może nawet stać się tak drogie, że klienci nie będą mogli sobie pozwolić na ochronę nieruchomości.

Być może niektórzy ubezpieczyciele będą zmuszeni do wycofania się z działalności, ponieważ ryzyko może stać się zbyt duże uważa Mathias Kleuker ze Stowarzyszenia Niemieckiej Branży Ubezpieczeniowej.

Ubezpieczyciele w Niemczech apelują, by w przypadku planowania budowy zwracać większą uwagę na dostosowanie się do czynników związanych z klimatem.

Według ubezpieczycieli państwo powinno ponosić koszty za wyjątkowo wysokie szkody: „Mówimy o wyjątkowych katastrofach o wartości szkód grubo przekraczających 30 mld euro” – wyjaśnił Kleuker.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie

Powodzie i podtopienia (Fluten und Überschwemmungen), burze (Stürme), ekstremalne temperatury (Extremtemperaturen) oraz susze (Dürren) z roku na rok nasilają się w Europie.

*łączna suma (kumulierte Gesamtanzahl)

ikona lupy />
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie / statista.com / Media

Powodzie i podtopienia (674) oraz burze (569) odpowiadają za „największy odsetek odnotowanych klęsk żywiołowych” – zaznacza „Statista". Kolejne miejsca zajmują ekstremalne temperatury (278) oraz susze (48).

UE ostrzega ws. pogody

Lato może być naznaczone zmianami klimatycznymi ostrzega Europejska Agencja Środowiskowa (EEA). Pogoda w Europie staje się coraz bardziej ekstremalna alarmowała w tym tygodniu agencja Unii Europejskiej.

EEA zaprezentowała portal internetowy, na którym na bieżąco można śledzić informacje ws. upałów, susz, powodzi oraz pożarów, spowodowanych przez zmiany klimatyczne.