W ubiegłym tygodniu władze kubańskie poinformowały, że aresztowały 17 osób pod zarzutem związku z siatką handlarzy ludźmi, która rzekomo zwabiła młodych Kubańczyków do służby w rosyjskiej armii podczas wojny na Ukrainie.

Ambasador Kuby w Moskwie Julio Antonio Garmendia Pena powiedział w czwartek kilka godzin wcześniej rosyjskim mediom, że aresztowani na Kubie byli zaangażowani w nielegalną działalność i złamali prawo. Ambasador oświadczył także, że Kuba nie sprzeciwia się udziałowi obywateli Kuby w armii rosyjskiej prowadzącej wojnę z Ukrainą.

Rosja ma silne powiązania polityczne z Kubą

Reklama

Ministerstwo spraw zagranicznych Kuby poinformowało w zeszłym tygodniu, że siatka handlu ludźmi, nad którą władze obecnie pracują, aby ją „neutralizować i zlikwidować”, działała z Rosji „w celu włączenia mieszkających tam obywateli Kuby, a nawet niektórych z Kuby, do sił zbrojnych uczestniczących w operacjach wojennych na Ukrainie”.

Rosja, która ma silne powiązania polityczne z Kubą rządzoną przez komunistów, od dawna jest ważnym celem dla kubańskich migrantów pragnących uciec od stagnacji gospodarczej we własnym kraju.

Władimir Putin podpisał w zeszłym roku dekret umożliwiający cudzoziemcom zgłaszającym się do służby w armii rosyjskiej otrzymanie obywatelstwa w trybie przyspieszonym.