Informację tę przekazano zapowiadając publikację w poniedziałek zaktualizowanej wersji zintegrowanego przeglądu polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa.

Aktualizację opublikowanego w marcu 2021 r. dokumentu, który był efektem najobszerniejszego od czasów zakończenia zimnej wojny przeglądu celów i wyzwań stojących przed Wielką Brytanią w polityce zagranicznej, wymusiła wojna na Ukrainie.

"Inwestując w nasze siły zbrojne w perspektywie długoterminowej, będziemy gotowi na wyzwania dnia dzisiejszego i przyszłości. (...) W ubiegłym roku zbyt wyraźnie widzieliśmy, jak globalne kryzysy wpływają na nas w kraju, z przerażającą inwazją Rosji na Ukrainę, która spowodowała wzrost cen energii i żywności. Wzmocnimy naszą obronę narodową, od bezpieczeństwa gospodarczego po łańcuchy dostaw technologii i wiedzę wywiadowczą, aby zapewnić, że nigdy więcej nie będziemy podatni na działania wrogiego mocarstwa" - oświadczył w wydanym komunikacie premier Rishi Sunak.

Jak zapowiedziano, dodatkowe 5 mld funtów zostanie przeznaczone na uzupełnienie i wzmocnienie brytyjskich zapasów amunicji, modernizację projektów nuklearnych oraz na sfinansowanie kolejnej fazy programu budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Australią. To ostatnie będzie przedmiotem rozmów Sunaka z prezydentem USA Joe Bidenem i premierem Australii Anthonym Albanese, którzy w poniedziałek spotkają się w Kalifornii.

Reklama

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)