Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady, ponieważ Rosja sprawuje w kwietniu jej miesięczne, rotacyjne przewodnictwo.

Szef ONZ, siedząc obok szefa rosyjskiej dyplomacji, powiedział, że agresja Moskwy na Ukrainę "powoduje kolosalne cierpnie, dewastuje kraj i naród", a ponadto napędza ekonomiczną migrację, którą uruchomił wcześniej kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa.

Duże napięcia między mocarstwami

Podkreślił, że napięcia między "ważnymi mocarstwami" są tak duże, że do konfliktu może dojść z powodu pomyłki lub przypadkiem.

Reklama

Guterres zaapelował też o przedłużenie porozumienia, która pozwala na eksport ukraińskiego zboża przez bezpieczny korytarz na Morzu Czarnym. Umowa ta ma wygasnąć 18 maja. Szef ONZ powiedział, że ustalenia pozwalające na eksport ukraińskich dóbr oraz zboża i nawozów z Rosji "jasno dowodzą, że taka współpraca ma fundamentalne znaczenie dla budowania większego bezpieczeństwa i dobrobytu dla wszystkich".

ONZ była mediatorem w negocjacjach dotyczących utworzenia na Morzu Czarnym bezpiecznego korytarza, przez który może być eksportowane ukraińskie zboże.

Umowa o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie została podpisana 22 lipca 2022 roku w Stambule przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przyprowadziła ze sobą na poniedziałkowe posiedzenie Rady siostrę Paula Whelana, Amerykanina przetrzymywanego w Rosji od 2020 roku i oskarżonego o szpiegostwo, którego administracja w Waszyngtonie uznaje za osobę "niesłusznie zatrzymaną".

"Stany Zjednoczone złożyły propozycję w sprawie uwolnienia Paula i wzywamy Rosję, by podjęła kroki na jej podstawie" - powiedziała Thomas-Greenfield.

Ławrow oznajmił, że świat osiągnął bardziej niebezpieczny poziom napięć niż w latach zimnej wojny. (PAP)