Ministerstwo spraw zagranicznych Argentyny w opublikowanym w środę oświadczeniu stwierdziło, że "sytuacja humanitarna w Gazie staje się z dnia na dzień coraz bardziej alarmująca" i wezwało Izrael do umożliwienia dostarczenia pomocy dla ludności cywilnej.

Argentyna i Meksyk wezwały równocześnie Hamas do niezwłocznego uwolnienia uprowadzonych zakładników.

Peruwiańskie ministerstwo spraw zagranicznych ograniczyło się do wydania komunikatu stwierdzającego, że "Peru potępia i będzie potępiać przemoc z którejkolwiek strony by nie pochodziła".

Reklama

Meksyk domaga się wyrzeczenia się roszczeń

Przedstawicielka Meksyku Alicia Buenrostro, przemawiając na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wezwała Izrael do "wyrzeczenia się roszczeń do palestyńskich terytoriów" i apelowała o koniec działań wojennych w Gazie. Zapowiedziała też zwiększenie pomocy Meksyku dla palestyńskich uchodźców.

Wcześniej Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem, a Kolumbia i Chile odwołały swoich ambasadorów w Izraelu na konsultacje.

Izrael dąży do zniszczenia Hamasu

Izrael deklaruje, że jego celem jest zniszczenie Hamasu, który 7 października niespodziewanie zaatakował jego terytorium. Według danych izraelskich ponad 1400 Izraelczyków zostało zabitych a ponad 200 uprowadzono jako zakładników.

Władze Gazy podają z kolei, że od rozpoczęcia izraelskich ataków odwetowych zginęło co najmniej 8 796 Palestyńczyków, w tym 3 648 dzieci. (PAP)