„Egipt wezwał do zjednoczenia wszystkich międzynarodowych i regionalnych wysiłków, aby zapobiec atakowi na palestyńskie miasto Rafah” – dodało w oświadczeniu jego ministerstwo spraw zagranicznych.

Egipt ostrzegł też Hamas, że ten musi w ciągu około dwóch tygodni osiągnąć porozumienie z Izraelem o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników, w przeciwnym razie Izrael rozpocznie ofensywę lądową w Rafah, poinformował w niedzielę The Wall Street Journal.

Szef sztabu armii izraelskiej (IDF) Herzi Halevi oświadczył podczas posiedzenia izraelskiego gabinetu w niedzielę rano, że IDF zatwierdziła plany operacyjne ofensywy lądowej w Rafah i przedstawi je w razie potrzeby. „Wolę nie wdawać się tutaj w szczegóły. Dyskurs medialny na ten temat przeszkadza nam” – powiedział Halevi.​

Hamas przekazał tymczasem kanałowi telewizyjnemu Al-Aksa, że „Netanjahu próbuje uniknąć porozumienia o zawieszeniu broni poprzez masową rzeź i nową katastrofę humanitarną w Rafah. Atak wojskowy na Rafah oznacza zaprzestanie negocjacji w sprawie umowy i zwolnienia zakładników."

Reklama

Plany rozpoczęcia ofensywy lądowej w Rafah wywołały nieporozumienia między USA a Izraelem. Według „The Washington Post” prezydent Joe Biden i jego doradcy nie zgadzają się z Netanjahu i nie postrzegają go już jako konstruktywnego partnera, na którego można liczyć.

Chociaż Biden wahał się, czy upublicznić swoje frustracje związane z Netanjahu, powoli przekonuje się do tego pomysłu, przekazały dziennikowi „Washington Post” źródła zaznajomione z rozmowami Bidena i jego doradców. (PAP)