Zignorowane ostrzeżenia

"W ostatnich dniach pojawiło się wiele ostrzeżeń, takich jak to od prezydenta USA Joe Bidena". Ale Iran zignorował je i zaatakował Izrael bezpośrednio za pomocą dronów i pocisków manewrujących. "To bezprecedensowy atak. Wojna cieni między dwoma arcywrogami weszła w nową, niezwykle krytyczną fazę" - czytamy.

Na wiele pytań nie ma jeszcze odpowiedzi. "Ale jedno jest już jasne: irański reżim stanowi zagrożenie nie tylko dla regionu, ale dla wszystkich. Wszyscy powinni być tego świadomi najpóźniej teraz".

Reklama

Iran doskonale dogaduje się z Rosją

"Tagesspiegel" zwraca uwagę między innymi na to, że Iran od dłuższego czasu współpracuje z innymi wrogami pokoju.

"Ale poświęca się temu zbyt mało uwagi. Na przykład w wojnie przeciwko Ukrainie Teheran pilnie zaopatruje swoich partnerów w Moskwie w drony, które przynoszą cierpienie i śmierć ludziom. Szczególnie Europa nie może tego ignorować" - podkreśla gazeta.

Dlatego też - jak pisze "Tagesspiegel" - po ataku na Izrael jeszcze pilniejsze staje się pokazanie reżimowi granic, których nie powinien już przekraczać.

"Kraj musi zostać odizolowany, a sankcje znacznie zaostrzone. Należy też zrobić wszystko, aby zapobiec przekształceniu się Islamskiej Republiki Iranu w potęgę nuklearną" - stwierdza niemiecki dziennik. (PAP)